Ak budeme musieť, Severnú Kóreu nadobro zničíme. Trump sa v prejave na pôde OSN venoval aj Iránu

Donald Trump
Prezident USA Donald Trump na Valnom zhromaždení OSN. Foto: SITA/AP

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok opäť pohrozil komunistickej Severnej Kórei, že ak neprestane provokovať jadrovými testami a konfrontačnými vyhláseniami, bude čeliť odplate zo strany Spojených štátov.

Pre raketového muža je to samovražedná misia, preňho aj pre jeho režim,“ odkázal Trump v prejave pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (OSN) severokórejskému vodcoci Kimovi Čong-unovi. Severokórejská delegácia opustila rokovaciu miestnosť už na začiatku Trumpovho prejavu.

Kritika krajín obchodujúcich s KĽDR

Nebezpečná snaha o získanie jadrových zbraní“ zo strany Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) podľa Trumpa vystavuje „celý svet hrozbe nepredstaviteľných strát na životoch“. „Ak budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov, nebudeme mať inú možnosť ako totálne zničenie Severnej Kórey,“ pohrozil Trump Pchjongjangu.

Americký prezident kritizoval krajiny, ktoré so severokórejských režimom stále obchodujú a vyhlásil, že pokračovanie v obchodných vzťahoch s touto krajinou je „ohavnosť„. Nespomenul menovite Čínu, ale podľa štatistík je ďaleko najsilnejším obchodným partnerom KĽDR práve Peking a navyše vzťahy s touto krajinou odmieta obmedziť, čo potvrdil naposledy aj tento týždeň.

Trump sa v prejave pred VZ OSN venoval aj Iránu, ktorému pohrozil, že ak bude pokračovať v nastúpenej ceste, Washington môže jadrovú dohodu, ktorú s ním uzatvoril ešte Trumpov predchodca Barack Obama, vyhlásiť za neplatnú z dôvodu jej porušenia zo strany Iránu. Zmluva podľa Trumpa aj tak iba „poskytuje krytie“ pre ďalšie budovanie iránskeho jadrového programu.

Hlavným exportom Iránu je násilie

Irán Trump v utorok na pôde VZ OSN nazval okrem iného „vražedným režimom“ a „ekonomicky opotrebovaným odpadlíckym štátom“ a vyhlásil, že jeho hlavným exportom je násilie. Jadrová dohoda, ktorú Washington s Iránom uzatvoril ešte pred Trumpovým nástupom k moci, je podľa súčasného šéfa Bieleho domu „hanbou Spojených štátov“ a „jednou z najhorších medzinárodných zmlúv“, aké boli kedy uzatvorené.

Trump sa okrem toho zástupcom 193 členských krajín OSN snažil vysvetliť aj to, ako myslel svoj hlavný predvolebný slogan „Amerika na prvom mieste„. „Vždy budem dávať Ameriku na prvé miesto. Rovnako ako vy, lídri svojich krajín by ste mali dávať, a aj dávate, vaše krajiny vždy na prvé miesto,“ povedal.

Agentúra AP si všimla, že okrem krátkej zmienky o nezávislosti Ukrajiny sa Trump vo svojom kľúčovom a dlho očakávanom prejave o medzinárodnej situácii vôbec nevenoval Rusku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov