Ak by sa Putin mal stretnúť s novým prezidentom Zelenským, najprv by diskutoval o konci konfliktu

Volodymyr Zelenskyj, Vladimir Putin
Zľava: Novozvolený ukrajinský prezident Zelenskyj a ruský prezident Putin. Foto: SITA/AP - koláž WBN

PEKING 27. apríla (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin naznačil možnosť stretnutia s novozvoleným ukrajinským prezidentom. V čínskom Pekingu na druhom fóre o novej Hodvábnej ceste sa vyjadril, že ak sa s Volodymyrom Zelenským stretne, mali by diskutovať o tom, ako ukončiť konflikt Ukrajiny s proruskými separatistami.

Lepšie vzťahy s Kyjevom

„Ak sa niekedy stretneme, začneme niektoré rokovania, čo nevylučujem, tak by sme v prvom rade mali hovoriť o tom, ako ukončiť konflikt na juhovýchode Ukrajiny,“ povedal Putin na tlačovej konferencii.

Podľa agentúry AP by Putinove slová mohli byť znamením, že chce Moskva zlepšiť vzťahy s Kyjevom. Tie sa zhoršili po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a aj pre konflikt so spomínanými separatistami, ktorých Rusko podporuje.

Občianstvo pre všetkých Ukrajincov

Putin sa okrem iného tiež vyjadril, že Moskva zvažuje, či zjednoduší udeľovanie ruského občianstva všetkým Ukrajincom. V stredu Putin podpísal prezidentský dekrét, na základe ktorého začnú úrady v zrýchlenom procese udeľovať ruské občianstvo obyvateľom východných oblastí Ukrajiny kontrolovaných separatistami.

Dekrét sa stretol s kritikou zo strany ukrajinskej vlády, podľa ktorej zasahuje do jej záležitostí a do mierového procesu. „Vo všeobecnosti rozmýšľame nad tým, že občanom Ukrajiny budeme udeľovať občianstvo zjednodušeným spôsobom,“ povedal v sobotu Putin.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj