Ak Čaputová nevymenuje troch ústavných sudcov, koalícia podľa Fica ďalšie mená nezvolí

Robert Fico
Poslanec NR SR za stranu SMER-SD Robert Fico počas voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci rokovanie 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 12. február 2019. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Pokiaľ prezidentka Zuzana Čaputová nevymenuje ďalších troch sudcov Ústavného súdu SR, koalícia ďalších kandidátov nezvolí. Vyplýva to zo slov predsedu Smeru-SD Roberta Fica.

Informoval o tom po pondelňajšej Koaličnej rade. „Nech rátame, koľko rátame, pani prezidentka by mala vymenovať troch sudcov Ústavného súdu SR a až potom by sme mohli voliť ďalších kandidátov,“ povedal v pondelok Fico.

Zhoda na Koaličnej rade

Odôvodňuje to tým, že ak Čaputová sudcov nevymenuje a oni by pristúpili k voľbe ďalších sudcov, kandidáti, ktorých už zvolili, by mohli podať diskriminačné žaloby.

„Musí vymenovať ďalších troch, pokiaľ to neurobí, nemáme žiaden dôvod voliť,“ povedal s tým, že sa na tom zhodli na Koaličnej rade. Na tej sa stretávajú predsedovia koaličných strán – predseda Smeru Robert Fico, predseda SNS Andrej Danko a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Kiska vymenoval troch sudcov

Vo februári vypršal mandát deviatim sudcom ÚS. Andrej Kiska ako prezident vymenoval zo zvolených kandidátov troch sudcov tak, aby mohlo zasadnúť plénum ÚS – teda sedem sudcov. Za predsedu vymenoval Ivana Fiačana. Momentálne chýba teda šesť sudcov z 13.

Oficiálne je v prezidentskej kancelárii deväť zvolených kandidátov. Ústavnoprávny výbor NR SR v pondelok pritom vypočul 10 kandidátov na najvyššiu sudcovskú funkciu. Agentúra SITA oslovila aj kanceláriu prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR