Ak chce štát lekárenskú pohotovosť, musí podľa lekárnikov nastaviť financovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lieky, lekáreň, liek
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Súčasná podoba lekárenskej pohotovosti je neefektívna a viac než polovica pohotovostných lekární nemá reálne odborné opodstatnenie. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia Slovenskej lekárnickej komory (SLek).

„Ak má štát záujem, aby lekárne boli otvorené aj v časoch, kedy do nich nikto nepríde, treba aby to aj zaplatil. Treba nastaviť financovanie,“ skonštatoval prezident komory Ondrej Sukeľ.

Službu nemajú zaplatenú

Lekárne majú zákonnú povinnosť vykonávať pohotovostnú službu, avšak na rozdiel od ambulantnej či ústavnej pohotovosti nemajú túto službu zaplatenú. Denne na Slovensku slúži v každom okrese minimálne jedna lekáreň, pričom viac ako 90 % z nich nevybaví ani piatich pacientov za hodinu.

Podľa komory 41 % lekární nenavštívi počas tejto služby ani jeden pacient s lekárskym predpisom vystaveným na ambulantnej pohotovosti. Tieto údaje vyplývajú z výsledkov prieskumu lekárnickej komory, ktorý uskutočnila s cieľom vyhodnotiť efektivitu lekárenskej pohotovostnej služby po šiestich mesiacoch jej fungovania.

Prieskum tiež ukázal, že len 5 % slúžiacich lekární je v blízkosti ambulancie pohotovostnej služby, čo tiež zaťažuje podľa komory pacientov. Komora akceptuje potrebu dostupnosti lekárenskej starostlivosti aj mimo štandardnej prevádzky, avšak bez reálneho finančného krytia a ekonomickej udržateľnosti je podľa nich táto povinnosť mimoriadne zaťažujúca.

Táto služba má byť financovaná podľa komory z verejného zdravotného poistenia, rovnako ako je financovaná pohotovosť ambulancií a nemocníc.

Minimálny prínos pre pacienta

Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku taktiež hodnotí efektivitu lekárenskej pohotovostnej služby po legislatívnej úprave platnej od júna 2018 negatívne. Okrem minimálneho prínosu pre pacienta značne ovplyvňuje aj prevádzkové náklady lekární, ktoré nie sú nijako zohľadnené.

„Ako poskytovatelia lekárenskej starostlivosti neúčtujeme ani zdravotnej poisťovni a ani pacientovi osobitnú odplatu za pohotovosť, ale len ceny za vydané lieky. Ako však potvrdzujú fakty, okrem zvýšených personálnych nákladov, mesačne na úrovni 35 tis. eur, evidujeme aj približne 15-percentnú stratu, ktorú lekárne de facto generujú v čase poskytovania lekárenskej pohotovosti,“ povedal na tlačovej konferencii predseda asociácie Róbert Nemčický.

Lekárnická komora pred dvoma rokmi na žiadosť ministerstva zdravotníctva predstavila svoj model pohotovostnej služby podobný modelu ambulantnej pohotovosti. Tá je financovaná paušálnou platbou zdravotných poisťovní a platbou za realizované výkony.

S výsledkami aktuálneho prieskumu chce komora oboznámiť aj ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú a Sukeľ verí, že nájdu zhodu. „Zákon je podľa nás protiústavný,“ doplnil Sukeľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora