Ak chcú USA rokovať, najskôr musia stiahnuť sankcie voči Iránu, vyhlásil prezident Rúhání

Donald Trump, Hasan Rúhání
Zľava: americký prezident Donald Trump a iránsky prezident Hasan Rúhání. Foto: archívne, SITA/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok zopakoval svoju podmienku, že ak chcú Spojené štáty začať rokovať s Iránom, musia v prvom rade stiahnuť sankcie, ktoré naň uvalili.

Ekonomický terorizmus

Prezident sa tak vyjadril počas stretnutia s ministrom zahraničia Mohammadom Džavádom Zarífom. Informovala o tom iránska štátna televízia, podľa ktorej tiež Rúhání opätovne označil americké sankcie voči jeho krajine za „ekonomický terorizmus“.

Napätie medzi Teheránom a Washingtonom sa vystupňovalo po tom, čo USA minulý rok odstúpili od medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015 a opätovne uvalili na Irán ekonomické sankcie.

Minulý týždeň americká vláda zaviedla finančné sankcie proti Zarífovi a minulý mesiac zase proti najvyššiemu iránskemu lídrovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Tieto opatrenia sú vnímané ako súčasť nátlakovej kampane Spojených štátov voči Iránu.

Spojené štáty opovrhujú diplomaciou

Iránsky veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) Madžíd Tacht Ravančí v utorok poslal generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi list, v ktorom protestoval proti spomínaným „ilegálnym“ sankciám voči Zarífovi. Ako v ňom uviedol, sú súčasťou americkej politiky „vedúcej ekonomický terorizmus proti iránskemu ľudu a vyvíjajú tlak na jeho zástupcov“.

Sankcie sú podľa neho „zjavným porušením základných princípov diplomatického práva“, ktoré je v rozpore s výsadami a imunitami diplomatov OSN a Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, a naznačujú, že Spojené štáty „opovrhujú diplomaciou“.

Konanie USA „ohrozuje multilateralizmus a základ medzinárodných vzťahov a predstavuje nebezpečný precedens, ktorý pripravuje cestu tým, ktorí sa usilujú skôr rozdeliť, nie zjednotiť národy,“ uviedol Ravančí a vyzval medzinárodnú komunitu, aby odsúdila správanie USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHasan RúháníMadžíd Tacht RavančíMohammad Džavád Zaríf