Ak má prokuratúra odvahu nech podá obvinenie, kričí Lipšic

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH hodnotilo výsledky volieb
V sobotu zasadla Rada Kresťanskodemokratického hnutia, aby jej členovia zhodnotili výsledky predvolebnej kampane a volieb, ako aj vnútropolitickú situáciu. Podpredseda KDH Daniel Lipšic (na fotografii) sa stále nerozhodol, či bude kandidovať na júnovom sneme na predsedu strany. Podľa neho netreba meniť hodnoty strany, ale formu, ako ich odkomunikovať voličom. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Generálna prokuratúra upozorňuje, že politici nie sú oprávnení, teda nemajú právomoc, rozhodovať o tom, či v konkrétnej veci má byť začaté trestné stíhanie alebo inak zasahovať do právomocí orgánov činných v trestnom konaní.

GP tak nepriamo reaguje na štvrtkové vyjadrenia poslanca a exministra vnútra Daniela Lipšica, keď reagoval na medializované informácie, že je podozrivý z ohovárania, zneužívania právomocí verejného činiteľa a ohrozovania bankového tajomstva.

„Odkazujem generálnej prokuratúre, že tu nie je neznámy páchateľ. Ide o veci spred roka a ministrom vnútra som bol v tom čase ja. Ak generálna prokuratúra má názor, že boli spáchané trestné činy, nech nájde odvahu a nech ma obviní,“ vyhlásil vo štvrtok Lipšic.

GP potvrdila, že prokurátori dozorujú štyri trestné stíhania, ktoré sa začali na základe trestných oznámení fyzických osôb a právnickej osoby.

„Na začatie trestného stíhania ani v jednom prípade nevydal pokyn prokurátor GP SR,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová a upozornila, že trestné stíhania vecne nesúvisia s trestnou vecou „Gorila“. Tú dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Okrem už medializovaných trestných vecí prokurátor generálnej prokuratúry dozoruje aj prípad, v ktorom bolo začaté trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V tejto trestnej veci koná Národná jednotka finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ. Trestné oznámenie bolo podané na GP SR, ktorá ho spomínanej policajnej zložke odovzdala 13. augusta 2012.

Obvienenia na Daniela Lipšica

O trestnom stíhaní ako prvý informoval portál denníka Hospodárske noviny a portál Sme. Sme v piatok na svojom webe zverejnilo jedno z dvoch uznesení o začatí trestného stíhania vo veci v prvých troch skutkoch. Bývalého ministra vnútra nemenujú, ale označujú ho ako „osoba vystupujúca ako minister vnútra“.

Prvým skutkom je ohováranie. Podľa uznesenia sa osoba vystupujúca ako minister vnútra, ako verejne činná osoba, ktorej vyjadrenia nie sú verejnosťou hodnotené ako subjektívne názory v rámci slobodnej diskusie, ale ako kategorické pravdy, ktoré nie je potrebné viac preukazovať a už vôbec nie spochybňovať, vo viacerých prípadoch verejne prostredníctvom rôznych médií oznámil nepravdivé údaje o čelnom predstaviteľovi a členovi finančnej skupina Penta, Mgr. Jaroslavovi Haščákovi.

Polícia spomína dva blogy O gorile a Kačke (napísal ich Daniel Lipšic – pozn. SITA), v ktorých autor uviedol, že Haščák vyplatil vtedajšiemu ministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi províziu v sume 329 miliónov korún, resp., že sumu plánovali zlegalizovať.

Druhým skutkom je poškodzovanie cudzích práv. V uznesení sa uvádza, že osoba vystupujúca ako minister vnútra, ako verejne činná osoba, ktorej vyjadrenia nie sú verejnosťou hodnotené ako subjektívne názory v rámci slobodnej diskusie, ale ako kategorické pravdy, ktoré nie je potrebné viac preukazovať a už vôbec nie spochybňovať, vo viacerých médiách oznámil nepravdivé údaje o spoločnosti Penta.

V uznesení sa spomínajú viaceré mediálne výstupy, napríklad z tlačovej besedy z 9. januára 2012, kde „verejne oznámil nepravdivé údaje, že v zločineckých skupinách sú zapojené aj niektoré finančné skupiny a ohrozujú fungovanie ekonomiky štátu, že existujú informácie o korupcii a prepojení finančnej skupiny s politikmi vtedajšej vlády“. Spomínajú sa aj niektoré výroky o privatizácii Paroplynového cyklu.

Tretím skutkom je ohrozenie utajovanej skutočnosti. Podľa textu policajného uznesenia „osoba vystupujúca ako minister vnútra, ako verejne činná osoba, ktorej vyjadrenia nie sú verejnosťou hodnotené ako subjektívne názory v rámci slobodnej diskusie, ale ako kategorické pravdy, ktoré nie je potrebné viac preukazovať a už vôbec nie spochybňovať, dňa 19. 1. 2012 na tlačovej besede oznámil, že má k dispozícii autentický spis Slovenskej informačnej služby, ktorým je overená autenticita a pravdivosť spisu Gorila a potvrdil, že tento spis obsahuje utajované skutočnosti, pričom nebol oprávnený sa s nimi oboznamovať, čím vyzvedal utajovanú skutočnosť a vyzradil ju“. Sme na webe dodáva, že je začaté aj stíhanie vo veci ohrozenia bankového tajomstva, kde trestné oznámenie podala Privatbanka.

Hovorca skupiny Penta Martin Danko potvrdil, že trestné oznámenia podali právni zástupcovia skupiny Penta ako aj Jaroslava Haščáka v máji minulého roka. „Ako sme to avizovali už v čase, keď sa stupňovali neadekvátne útoky zo strany pána Lipšica,“ povedal Danko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Lipšic
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR