Ak Mikuša zvolia za župana, vzdá sa postu v NR SR

Mikuš

BANSKÁ BYSTRICA 24. novembra (WEBNOVINY) – Ak bude Jozef Mikuš (SDKÚ-DS, KDH, Občianska konzervatívna strana, Konzervatívni demokrati Slovenska, Sloboda a Solidarita) zvolený za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, okamžite sa vzdá svojho mandátu poslanca Národnej rady SR. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej besede s tým, že župan musí slúžiť denne a to nielen vo vzťahu k úradu, ale aj k občanom, zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti župy a iným subjektom.

Hoci vyše 27-percentná volebná účasť v prvom kole bola najvyššia zo všetkých krajov, Mikuš ju vníma ako nedostatočnú, aby mohla byť reprezentatívnou vzorkou občanov. Bol by preto rád, keby v druhom kole prišlo voliť viac voličov.

Na dnešné vyhlásenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica o podozreniach z prípravy kupovania hlasov v prospech kandidáta SDKÚ-DS, Mikuš uviedol, že najlepšia obrana je útok. „Som v tretej kampani na predsedu a kupovanie hlasov nebolo nikdy ani náznakovo spojené s mojím menom a ani s kandidátmi strán, ktoré podporili moju kandidatúru. Vylučujem to aj v druhom kole,“ povedal Mikuš. Pripomenul, že nízka volebná účasť bude vždy nečestných kandidátov nabádať ku kupovaniu hlasov.

Na svoju kampaň Mikuš podľa vlastných odhadov vynaloží okolo 70-tisíc eur. Z toho vyše tretinu mu poskytla jeho materská strana SDKÚ-DS, menej ako tretinu vynaloží z vlastných peňazí a zhruba tretinu mu poskytli sponzori. Konkretizovať týchto sponzorov Mikuš odmietol s tým, že si to sami neželajú. Ich prípadné zvýhodňovanie, ak by sa stal županom, však odmieta a zdôraznil, že nie je nikomu ničím zaviazaný, a to ani stranám, ktoré ho podporujú. Kontrolou, či to dodrží, má byť zavedenie elektronickej aukcie pri obstarávaní tovarov a služieb v župe a zverejňovanie všetkých faktúr na sumu vyššiu ako 2 000 eur, čo má vo volebnom programe ako prostriedky na elimináciu korupcie. Na pripomienku, že jeho protikandidát Vladimír Maňka (Smer-SD, HZDS) dnes uviedol, že na kampaň použije maximálne 48-tisíc eur, sa Mikuš len pobavene zasmial.

Vyjadrenie podpory Strany maďarskej koalície Maňkovi Mikuša prekvapilo. Ako dnes povedal, pred prvým kolom mal totiž verbálnu podporu krajského vedenia SMK, že ho v druhom kole podporia. Spomedzi siedmich kandidátov, ktorí nepostúpili do druhého kola, rokoval Mikuš len s podpredsedom Hnutia za demokraciu (HZD) Jozefom Šimkom, ktorý mu, ako uviedol Mikuš, vyjadril svoju podporu. Pritom HZD v druhom kole podporuje Maňku.

Mikuša do druhého kola volieb banskobystrického župana posunulo 39 127 (28,81 %) voličských hlasov a vyhral v dvoch z 13 obvodov kraja. Jeho protikandidát Maňka postúpil z prvého miesta, keď získal 48 090 (35,41 %) voličských hlasov a vyhral v deviatich z 13 obvodov kraja.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MikušVladimír Maňka