Ak porušíte Matovičove nariadenia, hrozí vám pokuta 1659 eur. Za tvár bez rúška môžete prísť o tisícku

PREMIÉR: Opatrenia počas veľkonočných sviatkov
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po zasadnutí konzília odborníkov o opatreniach počas Veľkej noci proti šíreniu ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 5. apríl 2020.

Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú v období zákazu vychádzania medzi 8. a 13. aprílom kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi SR na diaľniciach a cestách I. a II. triedy.

Značné zdržanie na cestách

Ako ďalej informuje na sociálnej sieti Policajný zbor, ak budú vodiči prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budú musieť podrobiť opakovane, s čím budú spojené značné zdržania na komunikáciách.

Viac o téme: Koronavírus

„Preto naozaj necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné,“ uvádza polícia s tým, že všetky osoby, aj tie, na ktoré sa

vzťahuje jedna z výnimiek obmedzenia pohybu, sa pri prejazde okresmi budú musieť preukázať policajnej hliadke občianskym preukazom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pokuta za nenosenie rúška

Polícia bude tiež kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci jednotlivých okresov s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu, a preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti.

„A to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle,“ zdôrazňuje polícia. V prípade porušenia nariadenia štátu o obmedzeniach pohybu bude občanom podľa polície hroziť sankcia až do výšky 1659 eur.

Za nenosenie rúška zase policajt môže vyrubiť pokutu 1 000 eur. „Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému Soitron a sankcia ho neminie,“ upozorňuje polícia.

Policajný zbor tiež zdôrazňuje, že každý policajt na mieste vyhodnocuje každú situáciu individuálne a jeho pokyn je záväzný. „V prípade nedodržania opatrení alebo klamstva môže auto otočiť a poslať späť domov, prípadne udeliť pokutu,“ dodala polícia s tým, že kamionisti budú mať počas celých sviatkov výnimku na prejazd.

Pomáhať policajtom dohliadať na dodržiavanie opatrení má podľa rozhodnutia vlády aj 1500 vojakov Ozbrojených síl SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SRPZ Policajný zbor SR