Ak predškolské zariadenia nepošlú zoznam detí, ktoré ju navštevujú, rodičom poisťovňa nevyplatí dávky

Back to school concept. School empty classroom, Lecture room with desks and chairs iron wood for studying lessons in highschool thailand without young student, interior of secondary education
Ilustračné foto Foto: Getty images

Predškolské zariadenia majú Sociálnej poisťovni poslať do stredy 1. apríla zoznam detí, ktoré ich navštevujú. Tá si na základe žiadosti o dávky ošetrovné (OČR) podanej rodičom overí, či dieťa naozaj za normálnych okolností navštevuje predškolské zariadenie, respektíve bolo zapísané v tomto zariadení počas krízovej situácie.

Poisťovňa preverí či má rodič nárok na OČR

Preverí, či rodič spĺňa túto podmienku na priznanie OČR. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou Peter Višváder, na tento účel bola vytvorená mailová adresa KORONAzariadenia@socpoist.sk.

Poznamenal, že zoznam musia predškolské zariadenia poslať Sociálnej poisťovni na základe novely zákona o sociálnom poistení schválenej minulý týždeň.

„Sociálna poisťovňa nemôže vyplatiť OČR takému rodičovi s dieťaťom v predškolskom zariadení (netýka sa základných škôl), kde si nebude môcť overiť, že dieťa takéto zariadenie naozaj navštevuje,“ podotkol Višváder. Dodal, že iné zdroje v tomto smere poisťovňa nemá.

Ak si povinnosť nesplnia, rodič nedostane dávky

Višváder vysvetlil, že v prípade, ak Sociálna poisťovňa nedostane od predškolského zariadenia takýto zoznam, dávky rodičom nebude môcť vyplatiť. Ak bude zoznam zaslaný oneskorene, oneskorí sa aj výplata dávky.

V každom kalendárnom mesiaci trvania krízovej situácie sú predškolské zariadenia povinné zaslať iba prípadné zmeny v zoznamoch. Viac informácií nájdu na stránke TU.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa