Ak sa Británia rozhodne zostať v EÚ dlhšie, musí sa podľa Junckera zúčastniť na eurovoľbách

Jean-Claude Juncker
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 1. apríla (WebNoviny.sk) – Veľká Británia sa podľa všetkého zúčastní na nadchádzajúcich májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Po tom, čo túto možnosť v piatok po prvýkrát pripustila britská premiérka Theresa Mayová, o nej ako o veľmi pravdepodobnom scenári v pondelok hovoril aj predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Ako vyhlásil počas návštevy v nemeckom meste Saarbrücken, v prípade, ak Británia z Európskej únie nevystúpi do 12. apríla, ale až neskôr, je dokonca povinná zúčastniť sa na eurovoľbách.

Ak sa totiž Londýn rozhodne zostať v únii dlhšie a požiadať o ďalší odklad brexitu, je vysoko pravdepodobné, že bude v EÚ ešte aj počas európskych volieb, ktoré sa uskutočnia od 23. do 26. mája.

Niektorí britskí politici doteraz operovali s tým, že ich krajina by mohla byť počas eurovolieb ešte členom únie, no na samotných voľbách by sa už nezúčastnila – to však podľa Junckera nie je možné. „Taká je zmluva – či sa nám to páči, alebo nie, je iná otázka,“ povedal šéf EK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky parlament