Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arcibiskup Bezák Zbohom...
Záber z filmu Arcibiskup Bezák Zbohom... Film približuje divákom osobnosť Mons. Róberta Bezáka a mapuje jeho nevšedný životný príbeh. Foto: SITA/Barracuda Movie
13. 03. 2014 14:44 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Ak sa bude Bezák kajať, pápež ho prijme, myslí si Vlk

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Ak sa bude odvolaný trnavský arcibiskup Robert Bezák kajať, prijme ho podľa českého kardinála Miroslava Vlka pápež František. Svätý Otec to naznačil v rozhovore s českými biskupmi, ktorí ho prosili, aby Bezáka prijal. Kardinál Vlk to povedal pre český internetový portál Chrisnet.cz.

Vlk tak potvrdil informácie agentúry SITA z 10. januára, podľa ktorých sa pápež František s Bezákom nestretne, kým nezačne robiť pokánie a neospravedlní sa za svoje konanie. Bezákovi to na stretnutí mal oznámiť prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Ouellet.

Obrazom: Veriaci sa modlili za Bezáka na jeho narodeniny

Malo by zaznieť pokánie

Podľa českého kardinála Bezák zaujímal k celej veci kritickejší postoj a uznával aj určité chyby. „Pokiaľ vraj takýto kajúci postoj Bezákovi vydrží, môže ho prijať i pápež František, ktorý v rozhovore s českými biskupmi niečo také naznačil,“ povedal kardinál, podľa ktorého by pri tom stretnutí malo zaznieť kajúce ospravedlnenie.

Podľa kardinála Vlka však boli chyby na oboch stranách. „Napríklad poveriť českého biskupa prevedením apoštolskej vizitácie bolo zo strany Vatikánu diplomaticky nepochopiteľne necitlivé,“ vyhlásil Vlk s tým, že na ktorej strane bolo viac chýb, nechce súdiť. „Ale spôsob riešenia, ktorý mnohí Bezákovi priatelia aj z politického spektra zaujímali, nebol legitímny a cirkvi skôr poškodil,“ konštatoval kardinál Vlk. Podľa neho i zo strany cirkvi bolo urobených v tejto kauze viac chýb, ktoré situáciu vyhrotili.

Kardinál Vlk sa rozprával aj s arcibiskupom Bezákom, ktorého pozval k sebe do Prahy, aby mu svoju kauzu vysvetlil. „Zdalo sa mi, že takáto citlivá vec, ako je odvolanie arcibiskupa, by mala byť riešená po osobných rozhovoroch (oznámenie o odvolaní prišlo cez apoštolskú nunciatúru – poznámka SITA),“ povedal. Podľa Vlka ani slovenskí biskupi neboli o celej kauze dostatočne informovaní. „Preto po ohlásení odvolania arcibiskupa Bezáka to slovenskí biskupi na tlačovej konferencii neboli schopní poriadne vysvetliť,“ uviedol.

Obrazom: Film Arcibiskup Bezák Zbohom…

Kardinál sa informoval v Ríme

Český kardinál sa na celú kauzu informoval aj v Ríme a dozvedel sa, že nie je všetko tak jednofarebné a že Bezák nie je vo vývoji celej kauzy úplne bez viny. „Trochu som pochopil, prečo sa odvolanie arcibiskupa udialo dekrétom a cez nunciatúru,“ povedal.

Vlna protestov, ktorá sa zdvihla na spôsob rakúskej sekularizovanej organizácie My sme cirkev a ktorá mala charakter politických protestov podľa Vlka do cirkvi nepatrí. Prekvapilo ho to najmä na Slovensku, kde mala cirkev konzervatívnu povesť. „Ja som zmenil názor na celú kauzu po tom, čo som zažil v Brne v katedrále pri spoločnej koncelebrácii slovenských a českých biskupov, kde sa protesty týchto skupín opakovali a ktoré žiaľ Bezák nezastavil a nevysvetlil ľuďom, že takto nie je možné v cirkvi konať, aj keď chápem v určitom smere rozhorčenie ľudí,“ vyhlásil český kardinál.

Róberta Bezáka odvolali z čela Trnavskej arcidiecézy v lete 2012. Pápež Benedikt XVI. sa tak rozhodol na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. V decembri 2013 Róbert Bezák odišiel do kláštora redemptoristov v Bussolengu neďaleko talianskej Verony. V tamojšom kláštore začal život rehoľníka.

Odporúčané články

Českí biskupi poprosili pápeža, aby prijal Róberta Bezáka Pápež sa nestretne s Róbertom Bezákom, kým sa neospravedlní

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X