Ak štáty Európskej únie budú zasahovať do súdnictva, podľa Bruselu by mohli prísť o eurofondy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Europarlament, europsky parlament
Európsky parlament. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Vlády členských štátov EÚ, ktoré budú zasahovať do nezávislosti súdnictva alebo nebudú bojovať proti podvodom a korupcii, by v budúcnosti mohli stratiť prístup k fondom EÚ. Zhodli sa na tom poslanci Európskeho parlamentu. Informovala o tom tlačová atašé EP na Slovensku Ivana Janíková.

„Pokiaľ Európska komisia v spolupráci so skupinou nezávislých expertov odhalí všeobecné nedostatky v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu, ktoré môžu ohroziť správu finančných prostriedkov Únie, mala by mať možnosť navrhnúť protiopatrenia – od obmedzenia predbežného financovania projektov v danom štáte až po zastavenie platieb z rozpočtu EÚ,“ informuje tlačová správa.

Právny štát môže byť ohrozený

Rozhodnutie Komisie o zablokovaní platieb by podľa prijatého textu musel odobriť Európsky parlament aj Rada EÚ. Keď členský štát odstráni Komisiou identifikované nedostatky, EP a Rada by mohli prístup k fondom obnoviť.

Právny štát môže byť ohrozený, ak sa oslabí minimálne jeden z princípov. Medzi tie patria napríklad riadne fungovanie orgánov zodpovedných za implementáciu rozpočtu Únie, riadne fungovanie orgánov vykonávajúcich finančnú kontrolu, riadne fungovanie vyšetrovacích zložiek a prokuratúry vo vzťahu k stíhaniu podvodov, korupcie alebo iných porušení práva Únie.

Europoslanci medzi tieto princípy zaraďujú aj vymáhanie neoprávnene vyplatených finančných prostriedkov či predchádzanie a postihovanie daňových únikov a účinná spolupráca s Európskym úradom pre boj proti podvodom alebo Európskou prokuratúrou.

Rozsah nedostatkov

Europoslanci chcú, aby Komisii pomáhala skupina zložená z nezávislých expertov. Po jednom odborníkovi by mali nominovať parlamenty členských štátov, EP vymenuje piatich. Táto poradná skupina bude situáciu vo všetkých členských štátoch posudzovať každý rok.

Podľa rozsahu nedostatkov by Komisia mohla navrhnúť pozastavenie rozpočtových záväzkov, prerušenie platobných termínov, zníženie zálohových platieb či pozastavenie platieb.

Európsky parlament ukončil prvé čítanie. Poslanci pôvodne v januári schválili mandát EP na vyjednávania s Radou EÚ o konečnom znení novej legislatívy. Keďže sa však ministri členských štátov nedohodli na svojej rokovacej pozícii, vyjednávania odložili na obdobie po májových voľbách do EP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky parlament