Ak Sýria nezničí chemické zbrane, stratí podporu Moskvy

Syria
Foto: Ilustračné foto: SITA/AP

MOSKVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Rusko by mohlo ukončiť svoju podporu sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi, ak jeho režim nesplní svoj záväzok likvidácie chemického arzenálu.

V sobotu to povedal šéf prezidentskej kancelárie Sergej Ivanov, ktorého citovala agentúra Interfax. „Ruský postoj by sa mohol zmeniť, keby al-Asad klamal o vzdaní sa chemických zbraní,“ vyhlásil Ivanov. Zároveň zdôraznil, že hovorí len „teoreticky a hypoteticky“.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že si nie je na 100-percent istý, že režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada splní svoj sľub a na základe americko-ruskej dohody zničí všetky svoje chemické zbrane. Myslí si však, že sýrska vláda sa tomuto plánu podrobí.

Moskva je hlavným podporovateľom al-Asadovho režimu. USA sa spoločne s Francúzskom a Veľkou Britániu snažia presvedčiť Rusko, aby zahlasovalo za rezolúciu obsahujúcu vojenskú hrozbu, ak sýrsky al-Asad nesplní podmienku zbavenia sa chemických zbraní. Rusko však nechce nepodporiť text obsahujúci klauzulu o útoku na Sýriu. Spojené štáty obviňujú z útoku pri Damasku, pri ktorom údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí, režim sýrskeho prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej IvanovVladimir Putin