Akadémia J. Albrechta kritizuje postup MŠ SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hudba, nástroje
Foto: echo-studios.sk

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Spoločnosť Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s.r.o. je znepokojená rozhodnutím ministerstva školstva, ktoré jej navrhlo neudeliť štátny súhlas na vznik. Vláda dnes nesúhlasila so vznikom akadémie napriek tomu, že existenciu školy viacnásobne odporučila Akreditačná komisia. Konateľka spoločnosti a klaviristka Zuzana Martináková (ide len o menovkyňu političky, pozn. SITA) sa obáva, že ministerstvo vedome brzdilo vybavovanie žiadosti. Za zavádzajúce považuje argumenty rezortu na neudelenie súhlasu, že škola má viacero nedostatkov pre materiálne, technické a priestorové zabezpečenie. Spoločnosť tvrdí, že zainvestovala do rekonštrukcie budovy, ktorú jej mesto Banská Štiavnica prenajalo na 20 rokov. K dispozícii má vybavenú knižnicu, koncertnú sálu a ďalšie štyri učebne.

Martináková sa na postup rezortu Jána Mikolaja (SNS) sťažovala na odbore kontroly Ministerstva školstva SR, ktorý jej vo vyjadrení z 29. apríla tohto roka dal za pravdu. Žiadosť o vznik novej vysokej školy predložila 1. decembra 2008 právnická osoba Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s. r. o., so sídlom v Banskej Štiavnici. Podľa odpovede odboru kontroly, ktorú podpísala riaditeľka Anna Havránková, ministerstvo porušilo zákon, pretože o tejto žiadosti nerozhodla vláda do deviatich, ale až po 17 mesiacoch. Odbor sa vyjadruje aj k ministrovej kritike personálneho zabezpečenia študijných programov. Po tom, čo Mikolaj požiadal komisiu o opätovné posúdenie personálu, komisia vydala stanovisko, že toto zabezpečenie je zodpovedajúce a postačujúce.

Škola chcela poskytovať bakalárske vzdelanie v študijnom odbore hudobné umenie, a to v programoch hudobná teória a interpretácia a hudobná teória a tvorba. Akreditačná komisia viacnásobne odporúčala povoliť vzdelávanie v dennej aj externej forme štúdia, chcela ju začleniť medzi odborné vysoké školy. Po vládnom nesúhlase môže škola organizovať len workshopy či interpretačné kurzy. Tento rok už má za sebou interpretačné dni džezového klavíra s americkým umelcom Jeffom Gardnerom. V júni ju čakajú interpretačné dni klasickej gitarovej hry, kam prídu Ján Labant (Slovensko), Fabrizio Ferraro (Taliansko) a Jan Tuláček (Česko). Džez v spoločnosti zastrešujú renomovaní hudobníci – gitaru má na starosti Matúš Jakabčic, basovú gitaru a kontrabas Róbert Ragan, klavír a spev Klaudius Kováč. Na oddelení drámy majú svoje skúsenosti z muzikálu, činoherného herectva a pantomímy odovzdávať Ivan Zvarík (spev a herecký prejav), Juraj Benčík (herecká tvorba, pantomíma) a Beata Gaálová (pohybová kultúra). Od akademického roka 2009/2010 ponúka spoločnosť možnosť štúdia v spolupráci s rakúskym Vienna Konservatorium, absolventi môžu získať certifikát tohto konzervatória.

Ministerstvo školstva sa v návrhu neudeliť súhlas akadémii v Banskej Štiavnici opieralo aj o stanoviská Vysokej školy múzických umení a Vysokej školy výtvarných umení, ktorá s hudbou a drámou nemá dočinenia. VŠMU spochybňovala študijné programy v externej forme štúdia, „keďže kvalita študijných programov v bakalárskom stupni závisí od dennej účasti študenta na vzdelávacích činnostiach a priamom kontakte učiteľa so študentom.“ Martináková považuje argumenty VŠVU a VŠMU za irelevantné, vraj sa cítia ohrozené konkurenciou. Pripomína, že ak by akadémia získala štátny súhlas, bola by jedinou školou na Slovensku s možnosťou štúdia hudobnej teórie v kombinácii s džezom, hudobnej teórie s komornou hudbou a hudobnej teórie s komornou hrou na historické nástroje.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Martináková
Firmy a inštitúcie Vláda SR