Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotné sestry
Foto: SITA/Viktor Zamborský
26. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Akcia s výpoveďami sestier mala podľa komory význam

TRENČÍN 26. februára (WebNoviny.sk) – Zdravotné sestry a pôrodné asistentky z Trenčianskej fakultnej nemocnice stiahli výpovede, 55 z 56 sestier tak zostáva pracovať v nemocnici, ich výpovedná lehota sa mala skončiť v pondelok 29. februára. Z celkového počtu 191 zdravotných sestier, ktoré podali výpovede, ich v prvej fáze stiahlo 135.

Z pohľadu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek mala akcia podávania hromadných výpovedí veľký význam, pretože sestrám a pôrodným asistentkám sa konečne podarilo nahlas poukázať nielen na vážnu situáciu v zdravotníctve, ale aj na dôležitosť ich práce v spoločnosti.

“A s týmto v konečnom dôsledku súhlasila väčšina politikov či už z koaličných alebo opozičných strán po rokovaní na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR, pretože si uvedomili, že treba riešiť nielen systém zdravotníctva, odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov, ale aj zlepšiť ich pracovné podmienky,” zhodnotila akciu prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Sestry podľa nej od začiatku hovorili, že touto akciou nežiadajú len zvýšenie platov, ale chcú, aby kompetentní spravili také opatrenia, aby bol väčší záujem mladých ľudí o výkon povolania sestier a pôrodných asistentiek, pretože každoročne z tohto povolania viac sestier odíde, ako príde. Aj zdravotné sestry a pôrodné asistentky z Trenčína žiadali dôstojné podmienky pre svoju prácu, sťažovali sa na nízke mzdy a nadčasy. Ak by sa s vedením nemocnice nedohodli, podľa nich hrozilo, že od prvého marca by pôrodnica zostala zatvorená a s ňou aj krajské neonatologické centrum pre predčasne narodené deti.

“Sme radi, že sestry po výzvach využili priestor na rokovanie s vedením nemocnice, na ktorom boli oboznámené s novými mzdovými podmienkami vyplývajúcimi zo zmeny legislatívy k 1. januáru 2016 a ktoré predstavujú zvýšenie ich miezd od januára,” povedala hovorkyňa nemocnice Petra Gembešová. So sestrami podľa nej prerokovali návrhy oboch strán k pracovným podmienkam v trenčianskej nemocnici. “V januári narástla priemerná mesačná mzda sestier a pôrodných asistentiek na 1 108 eur, pre porovnanie, v minulom roku bola priemerná mesačná mzda 1027 eur,” spresnila hovorkyňa.

Odporúčané články

Sestry chcú, aby Čislák odvolal riaditeľov troch nemocníc Pacienti stoja za sestrami, ukázal prieskum

Témy

Diskusia

SestryZdr Akcia s výpoveďami sestier mala význam len pre psychopatamaťoviča, Lazorovú a arogantnú starostku Kuneradu s platom za tri funkcie s príjmom vyše 3tisíc € - mesačne, ktorá vôbec od r.2014 už nepracuje ako zdravotná sestra.... Láhef Veškrno Dnes už akože ,akože,akože bývalé zdravotné /fuj-tajbl/ sestryešte na to neprišli,že naleteli politickým bláznom na čele s podvodníkom - Matovičom a ostatným z modrej zgerby v predvolebnom boji pred parlamennými voľbami.A že na to ešte furt neprišli,to znamená,žýe sú obyčajné... REno a dnes 23:00 Zúčastnil by som sa štrajku podľa toho, čo robím. MÔŽEM ZODPOVEDNE VYHLÁSIŤ, ŽE BY SOM NIKDY NEŠIEL DO ŠTRAJKU, AK BY MALA MOJA ÚČASŤ OHROZIŤ ŽIVOT NIEKOHO, napr, nikdy by som neštrajkoval doslova, ak by som bol lekár,... no a ved sa to naucili od poltikov bez rozdielu politickeho tricka Ty by si tiez na povel strajkoval..Ci ako ? JE TO PRAVDA MALO TO VÝZNAM : ZDRAVOTNÍCTVO SA OČISTILO OD ZDRAVOTNÝCH SESTIER -POLITIČIEK. Urobí sa teraz výber z tých, ktoré chceli politikárčiť a tie, ktoré prejavili zodpovednosť k pacientovi a ostali pracovať, by mali platovo zvýhodniť. "NAJLEPŠIE BEŽKYNE OD PACIENTOV" , VRÁTIŤ...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

DRAN.sk

NAJKY.sk

Dámskajazda

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Autolike.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...