Aktualizované: Mali akcionári bratislavských vodární hrozia žalobou, dôvodom je zlatý padák pre exriaditeľa

Bratislavská vodárenská spoločnosť
Pohľad na ČOV Petržalka spoločnosti Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Foto: SITA/Marko Erd
  • aktualizované 26. augusta 16:38

Malí akcionári Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) žiadajú o vrátenie odstupného pre bývalého riaditeľa vodární Milana Hutkaia, ktoré je vo výške takmer 150-tisíc eur. Podľa zmluvy mal dostať odstupné vo výške piatich mesačných platov, avšak ho zvýšili o ďalších sedem mesačných platov.

Hutkai pritom po odstúpení pôsobil v BVS ešte päť mesiacov ako predseda predstavenstva a poberal plat aj z tejto funkcie. Malí akcionári požadujú vrátenie peňazí, inak navrhujú situáciu riešiť právnou cestou. Na brífingu o tom informoval zástupca skupiny 26 akcionárov BVS Miroslav Dragun.

Mesiace poberal tisíce eur

Malí akcionári v pondelok po zasadnutí Výboru zástupcov akcionárov BVS požiadali predstavenstvo, aby sa obrátilo na predstavenstvo spoločnosti Infra Services a zrušilo uznesenie, ktoré navýšilo odstupné z piatich mesačných platov na 12.

V prípade, že by predstavenstvo Infra Services nechcelo pozitívne reflektovať na žiadosť Predstavenstva BVS, tak navrhujeme, aby urobili všetky právne úkony, tzn. podali žalobu a ďalšie kroky na zrušenie týchto siedmich platov,“ uviedol Dragun.

Podľa Draguna je neslušné a tiež v rozpore s verejným záujmom vyplatenie takejto výšky odstupného pre bývalého generálne riaditeľa, ktorý odišiel zo spoločnosti sám a dobrovoľne, a následne pôsobil v spoločnosti ako predseda predstavenstva.

Čiže okrem odstupného 12 platov mu išla ďalšie mesiace výplata vo výške niekoľko tisíc eur,“ uviedol Dragun. Výbor akcionárov taktiež považuje výšku odstupného za neakceptovateľnú a nemorálnu.

Obstarávanie bezpečnostnej služby

Okrem situácie so „zlatým padákom“ bývalého riaditeľa, považujú za neprijateľnú situáciu s verejným obstarávaním súkromnej bezpečnostnej služby (SBS), ktorá má strážiť objekty BVS. V súčasnosti má BVS zmluvu so spoločnosťou Bonul.

My ako výbor akcionárov sme už 22. mája zaviazali predstavenstvo, aby bezodkladne začalo obstarávať novú SBS, pretože zmluva s Bonulom sa končí 30. októbra. Dnes som žiadal predstaviteľov spoločnosti o vysvetlenie, ako je možné, že viac ako za štyri mesiace nedokázali spustiť verejné obstarávanie SBS,“ dodal Dragun.

Majoritným akcionárom BVS je Hlavné mesto SR Bratislava s podielom vyše 59 percent a celkovo má bratislavská vodáreň 89 akcionárov.

Odmenu považujú za neprimeranú

Hlavné mesto ako majoritný akcionár Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) považuje odmenu pre bývalého riaditeľa dcérskej spoločnosti BVS Infra Services za neprimeranú a nehospodárnu. Podľa zmluvy mal dostať bývalý generálny riaditeľ Infra Services Milan Hutkai odstupné vo výške piatich mesačných platov, avšak ho zvýšili o ďalších sedem mesačných platov.

Predstavenstvo BVS adresovalo Infra Services list, v ktorom žiada o vysvetlenie dôvodov a podmienok jej poskytnutia. Rovnako v utorok na pracovnom stretnutí BVS vyzve Infra Services, aby vykonala kroky na zvrátenie poskytnutia tejto neštandardnej odmeny,“ uvádza v stanovisku hlavné mesto.

Podľa vyjadrenia hlavného mesta došlo k schváleniu odmeny v marci 2019, v čase, keď v predstavenstve BVS sedeli nominanti bývalého mestského zastupiteľstva. K ich výmene došlo na valnom zhromaždení BVS dňa 15 apríla tohto roka. „Hlavné mesto ako aj predstavenstvo BVS má záujem v čo najkratšom čase pristúpiť k výmene predstavenstva Infra Services,“ uviedol v stanovisku bratislavský magistrát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Hutkai