Akciové trhy v Európe a USA posilnili, dôvodom je Sýria

Akciove trhy
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok posilnil vďaka zmierneniu obáv z eskalácie konfliktu v Sýrii.

Perspektíva bezprostredného útoku západných krajín pod vedením USA na Sýriu ustúpila, keď vláda v Damasku prijala ruský návrh odovzdať chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 1,3 % na 1 243,60 bodu. Optimizmus na globálnych akciových trhoch a nižšie ceny ropy podporili najmä akcie leteckých prepravcov. Medzi nimi posilnili akcie spoločností easyJet a Lufthansa o 7,2 %, resp 5,9 %.

Priemyselná produkcia Číny zrýchlila rast na tohtoročné maximum

Automobilový sektor posilnil o 2,5 %. Dôveru v odvetví upevnili vyjadrenia predstaviteľov najväčších automobilových skupín, podľa ktorých sa na európskom trhu prejavujú náznaky zotavovania po piatich rokoch poklesu.

Črtajúca sa možnosť odvrátenia vojenského zásahu západných síl proti Sýrii v utorok prispela aj k rastu akciového trh v USA. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,85 % na 15 191,06 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,73 % na 1 683,99 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,62 % a uzatvoril na úrovni 3 729,02 bodu.

Dôveru na burze podporili aj správy z čínskej ekonomiky, kde priemyselná produkcia posilnila nad očakávania a tržby maloobchodu minulý mesiac zrýchlili rast na tohtoročné maximum.

Japonský akciový trh bez zmien

V technologickom sektore klesli akcie spoločnosti Apple o 2,3 % po tom, čo firma uviedla na trh nové verzie svojho telefónu iPhone.

Japonský akciový trh uzatvoril stredajšie obchodovanie bez výraznejších zmien. Náladu zlepšilo upokojenie napätia sprevádzajúce situáciu v Sýrii a exportérov podporil slabší jen, ktorý strácal voči doláru.

Trh vymazal skoršie zisky, keď investori predávali tituly, ktoré v posledných dňoch prudko zhodnotili vďaka očakávaným pozitívnym dopadom letných olympijských hier v roku 2020 na japonskú ekonomiku.

Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril takmer bez zmeny na úrovni 14 425,07 bodu, širší Topix klesol o 0,1 % na 1 189,25 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dow Jones