Akciové trhy v Európe a USA posilnili, v Japonsku klesli

Akciové trhy klesali
Európske akciové trhy poklesli, keď trh ťahali nadol predovšetkým spoločnosti HSBC a Münich Re. Americká burza oslabovala druhý deň po sebe. Niektorí predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) totiž avizovali, že americká centrálna banka pristúpi k obmedzeniu monetárnych stimulov pre ekonomiku. Japonský akciový trh v stredu oslabil, keď zaznamenal najväčší jednodňový prepad od polovice júna. Americký dolár sa totiž voči jenu dostal na šesťtýždňové minimum. Foto: SITA/AP

LONDÝN 6. septembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy vo štvrtok rástli v reakcii na záväzok Európskej centrálnej banky naďalej podporovať zotavenie ekonomiky politikou rekordne nízkych úrokových sadzieb.

Dôveru investorov zlepšila aj správa z USA, kde sektor služieb minulý mesiac zrýchlil rast na takmer osemročné maximum, čo upevnilo dôveru v zotavenie najväčšej svetovej ekonomiky.

Darilo sa najmä bankám a telekomunikačným spoločnostiam. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,7 % na 1 223,68 bodu, čo bol najvyšší záver od 19. augusta.

Akciové trhy v USA vo štvrtok posilnili, keď vďaka náznakom pokračujúceho zotavovania domácej ekonomiky rástli tretí deň v rade. Pozornosť investorov sa zameriava na kľúčovú piatkovú správu o zamestnanosti, ktorá by mohla ovplyvniť plány americkej centrálne banky v oblasti utlmenia stimulačných opatrení.

Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,04 % na 14 937,48 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,12 % na 1 655,08 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,27 % a uzatvoril na úrovni 3 658,785 bodu.

Japonský akciový trh v piatok po štyroch dňoch rastu klesol. Investori vyberali zisky po nedávnom zhodnotení realitných a stavebných firiem. Podľa agentúry Reuters k tomu prispeli pochybnosti o šanciach Tokia získať právo na usporiadanie letných olympijských hier v roku 2020.

Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,5 % na 13 860,81 bodu. Širší Topix si odpísal 0,9 % a uzatvoril na úrovni 1 147,82 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dow Jones