Akciové trhy v Európe, USA aj Japonsku posilnili

Burzy
Foto: SITA/AP
Burzy
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v stredu posilnil vďaka očakávaniam, že Federálny rezervný systém (Fed) v USA po skončení obchodovania na európsky burzách pristúpi iba k miernym úpravám svojho stimulačného programu.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,5 % na 1 258,43 bodu. Darilo sa najmä technologickým titulom. Fínska Nokia posilnila o 4,1 % po tom, čo banka Credit Suisse zlepšila hodnotenie firmy, ktorá sa tento mesiac dohodla na predaji svojej divízie mobilných telefónov americkému technologickému gigantu Microsoft.

Akciový trh v USA zaznamenal v stredu nové rekordy, keď Federálny rezervný systém prekvapil investorov oznámením, že neobmedzí stimulačný program, ktorý bol od začiatku roka motorom zhodnotenia akcií o vyše 20 %. Po správe, že program, v rámci ktorého Fed sťahuje z trhu každý mesiac dlhopisy za 85 mld. USD, bude predbežne pokračovať nezmeneným tempom, akcie vyrovnali skoršie straty a index Dow Jones a Standard & Poor’s 500 vyskočili na nové historické maximá.

Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,95 % na 15 676,94 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 1,22 % na 1 725,52 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,01 % a uzatvoril na úrovni 3 783,641 bodu. Medzi účastníkmi trhu pôvodne prevládali očakávania, že Fed na záver svojho dvojdňového zasadnutia oznámi zmiernenie tempa nákupov o 10 mld. USD.

Centrálna banka zároveň mierne zhoršila výhľad rastu ekonomiky na tento a budúci rok. Šéf Fed-u Ben Bernanke po skončení dvojdňového zasadnutia vyhlásil, že banka začne postupne sťahovať stimuly, až keď sa potvrdí, že ekonomika pokračuje v zotavovaní.

Správa o potvrdení stimulačného programu americkej centrálnej banky potiahla nahor aj japonský akciový trh. Hlavný tokijský index Nikkei vo štvrtok posilnil o 1,8 % na 14 766,18 bodu. Širší Topix si pripísal 1,9 % a uzatvoril na úrovni 1 215,48 bodu.

(1 EUR = 1,3352 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ben BernankeDow Jones