Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku rástli

Podnikatel, burza
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v pondelok mierne posilnil. Výraznejšiemu rastu bránila pokračujúca kríza v USA, kde sa politici zatiaľ nedohodli na vyriešení rozpočtovej krízy. Technologické tituly ťahali nadol spoločnosti Ericsson a Dassault Systemes.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,1 % na 1 252,47 bodu. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Ericsson klesli o 2,1 % po tom, čo banka Barclays zhoršila jej hodnotenie.

Softvérová a konzultačná firma Dassault Systemes sa prepadla o 10,5 % po varovaní, že klesajúce objednávky môžu mať negatívny dopad na jej príjmy.

Akciové trhy v USA ukončili pondelňajšie obchodovanie s miernym rastom vďaka očakávaniam skorej dohody o zvýšení dlhového stropu v USA po tom, čo lídri demokratov a republikánov v Senáte vyjadrili optimizmus, že rozpočtovú krízu sa podarí vyriešiť do niekoľkých dní. Zástupcovia strán v hornej komore amerického Kongresu podľa agentúry Reuters pracujú na dohode, ktorá by zvýšila dlhový limit USA minimálne do polovice februára a obnovila financovanie federálnej vlády s účinnosťou do polovice januára budúceho roka. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,42 % na 15 301,26 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,41 % na 1 710,14 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,62 % a uzatvoril na úrovni 3 815,28 bodu.

Hlavný tokijský index Nikkei v utorok rástol piaty deň v rade vďaka očakávaniam skorej dohody o rozpočte federálnej vlády a zvýšení dlhového limitu USA. Nikkei v utorok posilnil o 0,3 % na 14 441,54 bodu. Širší Topix uzatvoril bez výraznejších zmien na úrovni 1 197,47 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dow Jones