Akčný plán rozvoja Kežmarku priniesol svoje ovocie, medzi zamestnanými sú aj Rómovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Kežmarok
Predseda vlády SR Peter Pellegrini (v pozadí uprostred) počas výjazdového rokovania 125. schôdze vlády SR v Kežmarku. Kežmarok, 23. október 2018. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

KEŽMAROK 23. októbra (WebNvo) – Utorkové výjazdové rokovanie vlády bolo venované Akčnému plánu rozvoja Kežmarku, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy na Slovensku. Opatrenia vyplývajúce z akčného plánu podľa premiéra Petra Pellegriniho priniesli svoje ovocie.

Ako uviedol na utorokovej tlačovej konferencii, vytvorilo sa vyše dvetisíc pracovných mies a poklesla nezamestnanosť o 8,5 percenta. Akčný plán okresu Kežmarok bol schválený vládou SR na výjazdovom rokovaní dňa 10. februára 2016.

Nový investor v  regióne

Podľa premiéra zásadne by mal pomôcť regiónu aj príchod nového investora – spoločnosti Mubea, ktorý mieri do priemyselného parku v Kežmarku a vytvorí vyše 500 nových pracovných miest vrátane stovky pozícií vo vývoji a výskume.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter uviedol, že Kežmarok bol prvým mestom, ktoré malo schválený Akčný plán rozvoja zameraný na zníženie nezamestnanosti.

„Je pre mňa potešujúce, že môžem skonštatovať, že za posledné dva roky zo 79 okresov na Slovensku práve Kežmarok zaznamenal najväčší pokles nezamestnanosti na Slovensku. Podarilo sa zamestnať viac ako 2 200 dlhodobo nezamestnaných, viac ako tretina z nich boli Rómovia“.

Zvýšili perspektívu okresu

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák uviedol, že mestu sa podarilo nielen znížiť nezamestnanosť, ale aj zvýšiť perspektívu tohto okresu. „Veľkú prioritu venujeme vzdelávaniu v rámci stredného školstva. Kežmarok je príznačný aj tým, že má viac ako 26 percent obyvateľov rómskeho pôvodu, z čoho nám vyvstáva potreba zaoberať sa dvojzmennosťou školskej dochádzky“.

Okres má aj ďalšie problémy, ako napríklad dopravu. Potrebná je výstavba obchvatu, o ktorom sa hovorí už dlho. Premiér prisľúbil, že do roka bude vypracovaná štúdia dopravy aj návrhy riešení.

Vláda v utorok v Kežmarku rozhodla aj o prerozdelení jedného milióna eur v okrese, sumu navýšili o ďalších 500-tisíc na dobudovanie zimného štadióna.

Výrazná podpora Európskej únie

„Mňa ako primátora teší, že sa našli prostriedky na dostavbu zimného štadióna, z ktorého chceme vybudovať centrum pre mládež v okrese,“ dodal Ferenčák, ktorý vyslovil aj prianie, aby si vláda uchovala Kežmarok vo svojej priazni aj naďalej.

Prešovský samosprávny kraj, ktorý bol zaradený medzi najmenej rozvinuté regióny Slovenska získal aj výraznú podporu z EÚ. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši informoval, že na podporu rozvoja regiónu bolo predzmluvných 75 miliónov eur z európskych zdrojov, z toho 30 miliónov na podporu regionálnej ekonomiky, ďalšie na podporu technologických procesov, tvorbu nových pracovných miest a zlepšenie služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterPeter PellegriniRichard Raši