Aké dopady má na človeka internet?

Pocitac
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. septembra (WBN/PR) – Mnohí z nás si po rannom prebudení okamžite skontrolujú emailovú schránku, správy od priateľov na sociálnych sieťach, nasledujú správy o počasí a novinky zo sveta ako aj vyhľadanie najlepšieho mestského spoja do práce.

Aj takýmto spôsobom nám často veľmi nenápadne zasahuje toto nehmatateľné médium do každodenných životov. Cez internet sa zoznamujeme, komunikujeme s priateľmi a zverejňujeme najnovšie informácie z našich životov. V posledných rokoch dokonca získavame akýsi nepriaznivý pocit, že práve internetové spojenie dostáva prednosť pred tým skutočným.

Okrem komunikácie, práce a informačného zdroja takmer zo všetkých oblastí, je internet predovšetkým zdrojom zábavy. Všimli ste si aj vy, že naše deti trávia čoraz viac času pred monitormi svojich počítačov a menej vonku so svojimi priateľmi? A čo dospelí? Myslíte, že sme na tom lepšie?

Práve naopak, štatistiky ukazujú, že čoraz viac dospelých volí internet ako bežný spôsob trávenia voľného času. Tento trend má jednoznačne na svedomí aj fakt, že takmer všetky obľúbené spôsoby trávenia voľného času či už tradičné alebo menej obvyklé, sú dnes simulované aj vo virtuálnej podobe.

Pri surfovaní po tomto svete si môžete zahrať futbal či dokonca zájsť na kávu s najlepšou priateľkou. Dokonca narazíte aj na online casino, v ktorom nájdete všetko to čo aj v tých najluxusnejších kasínach v Las Vegas. Online hracie automaty sizzling hot sú často vyhľadávané najmä preto, že hráčov nepripravia o ťažko zarobené peniaze.

Vo virtuálnom svete nájdeme takmer všetko to, čo nachádzame aj v tom skutočnom. Samozrejme, okrem skutočných ľudí. Vedci z oblasti psychológie upozorňujú na negatívny dopad, ktorý predstavuje obmedzenie medziľudského kontaktu či dokonca jeho náhrada za virtuálny. Dôsledkom môže byť napríklad strata pevných medziľudských väzieb, povrchnosť vzťahov či dokonca problémy vo vyjadrovaní svojich myšlienok a pocitov v priamom kontakte s iným človekom.

Zdá sa, že jediným riešením tejto situácie je jednoduchý návrat k časom, keď sme nemali k dispozícii internet na vyriešenie všetkých našich záležitostí. Zatiaľčo internetové spojenie ostáva významným zdrojom informácii a často aj prostriedkom našej každodennej práce, nikdy nesmie byť povýšené nad skutočné vzťahy a kontakty so skutočnými ľuďmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom