Aké počasie bude cez víkend? Teploty pôjdu vysoko a vydané sú aj viaceré výstrahy

horúčavy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko sa nachádza v oblasti vyššieho tlaku vzduchu siahajúceho od Ukrajiny cez Balkán až nad západné Stredomorie. Po jej okraji k nám začína od juhozápadu prúdiť teplý vzduch. Informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

V piatok zrážky len výnimočne

V piatok bude jasno, v priebehu dňa však môže byť malá alebo prechodne zväčšená oblačnosť, ale zrážky sa vyskytnú len výnimočne. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 28 až 33 stupňov Celzia. Na Orave a pod Tatrami sa očakáva 25 až 28 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m vystúpi na okolo 17 stupňov Celzia.

Pre celý Bratislavský kraj a okresy Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda, Senica a Skalica je od 14:00 do 18:00 vydaná aj výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňuje SHMÚ.

výstraha, vysoké teploty, piatok
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je na piatok vydaná od 14:00 do 18:00 pre žltou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

V sobotu môže byť aj 35 stupňov Celzia

V sobotu teploty ešte stúpnu a pre sedem krajov SHMÚ vydal aj výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami. Od 15:00 do 18:00 bude platiť pre Bratislavu, Senec, Komárno, Nové Zámky, Šaľu, Dunajskú Stredu a Galantu. „Ojedinele sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 stupňov Celzia,“ varujú meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je od 14:00 do 18:00 vydaná pre okresy Malacky, Pezinok, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Košice, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Levice, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava. „Miestami sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia,“ uvádza SHMÚ.

výstraha, vysoké teploty, sobota
Výstrahy prvého a druhého stupňa vydané na sobotu. Foto: www.shmu.sk

Meteorológovia v sobotu varujú aj pred búrkami. Výstraha prvého stupňa platí od 16:00 až do polnoci pre Bratislavský, Trenčiansky a Trnavský kraj aj pre okresy Žarnovica, Žiar nad Hronom, Nitra, Topoľčany a Šaľa. Búrky sa môžu vyskytnúť aj v celom Žilinskom kraji.

„Je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ.

výstraha, búrky, sobota, SHMÚ
Výstraha prvého stupňa pred búrkami je na sobotu vydaná pre žltou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

V nedeľu maximálne 33 stupňov Celzia

V nedeľu bude cez naše územie postupovať ďalej na východ zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou nad Severným morom a Škandináviou.

Má byť polooblačno až oblačno, ale prechodne sa môže aj zamračiť a miestami sa môžu vyskytnúť prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota, podobne ako v piatok, vystúpi na maximálne 33 stupňov Celzia. V Žilinskom kraji teplomer ukáže okolo 26 stupňov Celzia.

Zafúka slabý, na západe prevažne severozápadný vietor o rýchlosti 10 až 30 kilometrov za hodinu. „Pri búrkach ale vietor prechodne zosilnie,“ upozorňuje SHMÚ.

Odporúčania záchranárov pri horúčavách

Podľa odporúčaní Záchrannej zdravotnej služby sa v takýchto tepelných podmienkach treba zdržiavať v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Ak sa už jednotlivec nevyhne pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav