Ako bojovať s oxidatívnym stresom, ktorý poškodzuje bunky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Z.jpg
Edukafarm

BRATISLAVA 10. marca 2017 (WBN/PR) – Psychický stres, fyzické vyčerpanie, nevhodné stravovanie, znečistené životné prostredie, konzumácia tabaku aj alkoholu a prevládajúci nezdravý životný štýl súčasnej civilizácie, to všetko prispieva ku zvyšovaniu voľných kyslíkových radikálov v organizme. Tie postupne vedú k rozvinutiu celého radu ochorení (srdcovo-cievne, alergie, akútne a chronické infekcie, reuma, neurodegeneratívne ochorenia, nádorové ochorenia). Všetkým ochoreniam predchádza chronický zápal spôsobený oxidatívnym stresom, ktorý nenápadne vzniká pôsobením voľných kyslíkových radikálov.

Oxidatívny stres začne v organizme prevládať, ak v ňom nie je k dispozícii dostatok antioxidantov (ktorým je napríklad vitamín C), potrebných na odstránenie prebytočných reaktívnych zlúčenín kyslíka. Tie v organizme narúšajú bunkové membrány a ďalšie molekuly (cukry, tuky-cholesterol, bielkoviny a bunkovú DNA).

Antioxidanty chránia bunky pred oxidačným stresom

Na rozdiel od akútneho zápalu, ktorý predstavuje fyziologickú obrannú reakciu organizmu a končí v optimálnom prípade zahojením, je chronický zápal vyslovene škodlivým procesom. Môže viesť až k závažným chorobám s fatálnymi následkami. Pri nedostatku antioxidantov je postihnutý hlavne imunitný a nervový systém. Veľmi častý je výskyt nedostatku vitamínu C, hoci sa  ešte neprejavuje konkrétnym ochorením. Dopĺňanie tohto vitamínu má preto značný význam pre udržanie fyziologických funkcií v organizme počas ochorení ale aj v prevencii.

Účinnosť vitamínu C závisí od jeho hladiny v krvi

Vitamín C je rozpustný vo vode a po jeho užití ústami (perorálne) prestupuje z čreva do krvi pomocou tzv. sodíkových prenášačov. Tých je však v čreve obmedzené množstvo, čo má za následok, že  vitamín C sa môže absorbovať do krvi len v limitovanom množstve.

Tt.jpg
Edukafarm

Pri jednorazovej dávke vitamínu C sa vstrebe do krvi z čreva maximálne 200 mg a zvyšný vitamín C sa z tela vylúči. Avšak jeho nadbytočné nevstrebané množstvo môže podráždiť sliznicu čreva a spôsobiť aj hnačku.

Keďže pri infekčných ochoreniach, pri hojení rán, pri strese a podobne sa potreba vitamínu C v tele niekoľkonásobne zvyšuje, je potrebné ho do organizmu dodávať vo zvýšenej miere. Ale ako to  zabezpečiť?

Lipozomálny vitamín C prináša riešenie

T.jpg
Edukafarm

Lipozomálna technológia je jednou z najmodernejších technológií používaných vo farmaceutickom priemysle. Pomocou nej možno zvýšiť biologickú dostupnosť liečivých látok. Je tomu tak aj pri vitamíne C. Lipozómy predstavujú malé mikroguľôčky s tukovým (fosfolipidovým) 2 vrstvovým obalom, ktoré sú vo vnútri naplnené účinnou látkou, napr. vitamínom C.

E 2.jpg
Edukafarm

Lipozómový obal zabezpečuje ochranu účinnej látky pred jej predčasným znehodnotením v čreve, ale tiež jej lepšie vstrebávanie z čreva najprv do lymfy, z nej do krvi a potom do buniek jednotlivých orgánov a systémov (imunitného, nervového, kardiovaskulárneho). Okrem toho môže zabezpečiť aj postupné uvoľňovanie účinnej látky na mieste určenia.

Oproti bežným formám tabletiek alebo kapsúl, dosahuje lipozomálny vitamín C vyšších hladín v krvi, a preto má lepšiu schopnosť doplniť zníženú hladinu vitamínu C, a tak účinne podporiť antioxidačné procesy v organizme.

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať