Ako riešiť bolesť kĺbov a chrbtice? Poznáme šetrný a bezpečný spôsob

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Injury in my knee
Foto: Thinkstock

Bolesť pohybového aparátu sa dá potlačiť mnohými spôsobmi. Najčastejšie siahame po liekoch, avšak to nie je najbezpečnejšie a najmä najšetrnejšie riešenie. Dá sa tento problém riešiť inak?

Pravdepodobne asi mnohí z nás poznajú nepríjemné bolesti kolien, kĺbov, svalov a chrbtice, ktoré nám dokážu brániť v plnohodnotnom živote. V takým prípadoch siahame po rôznych formách, ako uľaviť od bolesti. Nie všetky sú však pre nás najvhodnejšie.

Prečo kĺby bolia?

Príčiny bolesti pohybového aparátu bývajú rôzne. Niekedy sa skrývajú za týmito komplikáciami zápalové ochorenia kĺbov, ako je dna či reuma. Avšak jednou z najvýznamnejších príčin bolesti pohybového aparátu je opotrebovanie kĺbových štruktúr v dôsledku ochabnutosti stabilizačných kĺbových systémov – šliach a svalov, ktoré kĺby udržujú v správnej polohe.

Ako šetrne riešiť bolesť kĺbov a chrbtice?

Paralyzujúca bolesť nás často prinúti siahať po liekoch, ktoré podľa nás predstavujú najrýchlejšiu úľavu od bolesti. Vzhľadom k tomu, že mnohé bežne užívané lieky proti zápalu a bolesti (napr. nesteroidové antireumatiká, kortikoidy) sú zaťažené nežiaducimi vedľajšími účinkami, hľadajú sa šetrnejšie a bezpečnejšie terapeutické postupy. Jednou z možností, ktoré uvedené požiadavky na šetrnosť spĺňajú, môže byť injekčná aplikácia prípravkov s obsahom kolagénu. Ten v postihnutej oblasti obnovuje poškodené kolagénové vlákna, dodáva tkanivu odolnosť a pevnosť, má regeneračné i protibolestivé pôsobenie.

V čom spočíva liečba pomocou injekčnej aplikácie kolagénu?

Lokálna injekčná aplikácia prípravkov s obsahom kolagénu (MD injekcie, Taliansko) predstavuje inovatívnu možnosť šetrnej liečby bolestivých ochorení pohybového systému. MD injekcie obsahujú tropokolagén, ktorý stimuluje tvorbu nového kolagénu v spojivovom tkanive kde bol aplikovaný. Tento mechanizmus vedie poškodené tkanivo k postupnej oprave. Výsledkom je spevnenie tkanív, v ktorých je kolagén základnou stavebnou jednotkou (kĺbové puzdra, väzy, šľachy, kosti, chrupavky, svaly). Kolagénové injekcie zlepšujú pohyblivosť kĺbov, a zároveň uvoľňujú aj stuhnuté svalstvo v danej oblasti. Týmto pôsobením prispievajú k odstraňovaniu príčin bolesti. Dodávanie kolagénu môže spomaliť progresiu ochorenia aj u degeneratívnych stavov sprevádzaných fyziologickým znižovaním tvorby kolagénu vo vyššom veku.

Aké typy kolagénových injekcií poznáme a kedy sa používajú?

MD injekcie môžu byť riešením pri mnohých zdravotných komplikáciách pohybového aparátu. Účinne pomáhajú napríklad pri rôznych typoch bolestí chrbta, koreňovej bolesti v oblasti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice, pri artróze kĺbov (napr. kolená, bedrá, ramená), bolestivých šľachách a ich úponov (Achillova šľacha, tenisový lakeť), syndróme karpálneho tunela, paréze lícneho nervu atď.

K dispozícii je 13 druhov MD injekcií. Vzájomne sa odlišujú pridanou pomocnou zložkou, väčšinou rastlinného či minerálneho charakteru, napr. s protizápalovým, regeneračným či antioxidačným účinkom.

Neural web.jpg
Zdravotnícka pomôcka. Foto: inPharm

Aká je skúsenosť s MD injekciami?

Terapia liečby pohybového aparátu býva dlhodobá a náročná. Vyžaduje si individuálny prístup, ale aj trpezlivosť pacienta. „Liečil som mladého športovca, ktorého trápili bolesti oboch kolien. Trpel na začínajúcu artrózu kolien, ktorú mal skombinovanú so zápalom šľachy fixujúcu jabĺčko. Po aplikácii kortikoídového obstreku na začiatku liečby som prešiel na podávanie kolagénových MD injekcií. Keďže ide o postupné obnovenie porušených kolagénových vlákien, efekt liečby sa dostavuje pozvoľna, ale s trvalejším efektom. Bolesti sa s aplikáciou MD injekcií znižovali, pacient neužíval žiadne lieky na bolesť. Výrazná úľava sa dostavila po 7. obstreku na 5. týždeň od začatia liečby. Po 10 obstreku bol pacient bez ťažkostí a začal aktívne cvičiť,“ hovorí o svojej skúsenosti s MD injekciami ortopéd MUDr. Peter Graus.

Veľkou výhodou kolagénových MD injekcií je ich bezpečnostný profil, nevykazujú žiadne nežiaduce účinky ani liekové interakcie, čo je veľmi dôležité u pacientov, ktorí trpia na viaceré ochorenia vyžadujúce si užívanie liekov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať