Ako si poradiť s donášačom v práci?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donášač, zlé vzťahy v práci
Foto: Pixmac

Kvalita pracovného prostredia vplýva na celkovú kvalitu nášho života. Práve v práci strávime väčšinu denného času. Keď nám v nej niečo alebo niekto spôsobuje starosti, tie málokedy zostávajú za dverami firemných brán, ale väčšinou dokážu zamestnávať našu myseľ aj po príchode do našich domovov. Nájdu sa i takí kolegovia, ktorých teší podrážať druhým nohy a profitujú na cudzích neúspechoch. Ako si s nimi poradiť?

V prvom rade poznajte svojho nepriateľa

Je dôležité, aby ste odhalili kolegyňu alebo kolegu, ktorý vám spôsobuje tieto problémy. Tiež dôvod, pre ktorý to robí. Ako na to? Rozšíriť istú negatívnu informáciu o vás len pred podozrivou osobou. Ak to bude vedieť len ona a napriek vášmu želaniu sa informácia dostane k nadriadeným, s veľkou pravdepodobnosťou ste vinníka objavili. Dôvody jeho konania proti vám môžu byť rôzne, či už je to závisť, pocit ohrozenia vlastnej kariéry alebo príkaz zhora či osobné antipatie voči vám. Keď budete vedieť, s kým máte do činenia, možno sa vám podarí spoznať jeho slabé stránky, ktoré môžete použiť proti nemu.

Zamerajte sa na pozitíva a spoločné ciele

Aj keď sa vám donášač zdá akokoľvek zlý, určite má i pozitívne vlastnosti. V každom z nás je aspoň kúsok dobra. Zamerajte sa naň a tým nepriateľského kolegu odzbrojíte. Skúste si nájsť dôvod na pochvalu pred ostatnými spolupracovníkmi. Šírte o ňom len dobré informácie, lebo stará múdrosť hovorí: „Čo kto zaseje, to sa mu aj vráti“.

Sústreďte sa na spoločné pracovné ciele a i keď je to ťažké, nedajte poznať, že nás jeho správanie trápi. V prvom rade si dôverujte. Tú sebaistotu pocíti z vás aj váš súper. Mnohokrát dôvod jeho činnosti proti vám je neopodstatnený. Spor sa môžete pokúsiť vyriešiť rozhovorom na neutrálnej pôde. Možno pochopí zbytočnosť svojho konania.

Získajte ostatných na svoju stranu

Ak i naďalej nepriateľský kolega nezmenil svoj negatívny postoj voči vám a stále šíri o vás zlé správy, pokúste sa získať zvyšný kolektív na svoju stranu. Keď ostatní uvidia, že dotyčný nemá pravdu, bude jeho konanie vyznievať už len trápne. Uškodí ním najmä sebe a nie vám. Nakoniec zmierme sa s faktom, že každému človeku nevyhoviete, aj keď sa môžete akokoľvek snažiť. Dôvodom je jedinečnosť ľudskej osobnosti, ktorá má svoje vlastné subjektívne vnímanie sveta i ľudí. A práve riešením konfliktov sa posúvate ďalej a najlepšími životnými učiteľmi v medziľudskej komunikácii sú naši nepriatelia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať