Ako skombinovať potraviny, aby boli pre vás ešte zdravšie?

Strava, jedlo, jesť, oslava, priatelia, obed
Meeting of girls at the fashion restaurant www.thinkstockphotos.com

Vedeli ste, že účinok zdravých látok v potravinách závisí aj od vhodnej kombinácie?  Správne zvolené viaceré zložky každodennej stravy dokážu vo vašom tele urobiť omnoho viac pre vaše zdravie, ako keď ich konzumujete samostatne. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi príkladmi.

Brokolica a ryby

Táto nízkokalorická kombinácia plná živín vďaka svojmu zloženiu dokáže bojovať s rakovinou. Mnohé ryby, ako napríklad losos alebo makrela, obsahujú veľa selénu. V kombinácii s brokolicou, ktorá je bohatým zdrojom sulforafánu, sú tieto látky mnohonásobne účinnejšie, ako keď ich konzumujete samostatne.

Ryba s brokolicou, jedlo, strava, obed
Healthy eating, diet. Baked grilled trout (salmon) with vegetable garnish – broccoli, tomatoes. In a portioned frying pan, on a wooden table. Close top view copy space www.thinkstockphotos.com

Mandle a červené víno

Antioxidant resveratrol vo víne a veľká dávka vitamínu E v mandliach sú skvelými pomocníkmi pre cievy a pre srdce.

Olivy, syr, mandle, červené víno
Tapas (walnuts, olives, almonds and cheese) with red wine in a cup on a wood table. www.thinkstockphotos.com

Kyslá kapusta a chudé bravčové mäso

Zelenina, predovšetkým tá kvasená, pomôže pri trávení bielkovín obsiahnutých v mäse a tiež s nadúvaním, pálením záhy či bolesťami brucha. Kyslá kapusta zároveň podporí tvorbu probiotických baktérií, ktoré nabudia váš imunitný systém.

Kyslá kapusta, jedlo, obed, bravčové mäso, strava
Cabbage stew with Smoked Pork Ribs, cream and green parsley Served in white plate with pickled chili peppers www.thinkstockphotos.com

Steak a rozmarín

Rozmarín významne prispieva k eliminácii karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri tepelnej úprave mäsa nad 160 stupňov. Takýmto spôsobom si teda zabezpečíte omnoho zdravší pokrm. Na hovädzí steak vyskúšajte marinádu z rozmarínu, olivového oleja, soli a citrónovej šťavy.

Steak, mäso, jedlo, obed, rozmarín
medium roast rib-eye steak on wooden plate with pepper and salt www.thinkstockphotos.com

Zelený čaj s citrónom

Táto chutná kombinácia, vďaka ktorej sa vám bude ľahšie dodržiavať pitný režim, je zároveň prevenciou proti rakovine a pomáha pri chudnutí. Vitamín C obsiahnutý v citróne zabezpečuje lepšie vstrebávanie zdraviu prospešných katechínov v zelenom čaji.

Zelený čaj s citrónom, nápoj
Cup of tea with lemon and mint closeup www.thinkstockphotos.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom