Ako využiť hnev vo svoj vlastný prospech?

Hnev, zlosť, stres, šéf
Furious young man looking at camera and pointing you while standing against grey background www.thinkstockphotos.com

Patríte k ľuďom, ktorí sa ľahko dajú strhnúť hnevom, alebo naopak, radšej svoju zlosť potlačíte? Či je to tak, alebo onak, hnev niekedy dokáže napáchať veľa škody. Práve, keď sme nahnevaní, totiž povieme či urobíme niečo, čo neskôr môžeme trpko ľutovať. Tento emocionálny stav sa však dá využiť v náš prospech a môže sa stať našou hnacou silou. Poradíme vám ako.

Použite hnev na prekonanie vlastných obáv

Hnev je prezlečený strach, tvrdí Chris Myers, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti BodeTree, ktorá sa zaoberá finančným manažmentom pre malé podniky. Preto si v prvom rade položte otázku, čo je skutočným dôvodom vášho hnevu. Často je za tým situácia, s ktorou si neviete poradiť a máte z nej obavy. Toto uvedomenie vám umožní identifikovať vaše obavy a postaviť sa im.

Hnev, strach, stres, panika
Anger young business woman in glasses strong screaming with wild open mouth and holding head the hands on blue background www.thinkstockphotos.com

Použite hnev ako zdroj pre svoju kreativitu a rozhodovanie

Samozrejme, že priznaním svojich obáv nezbavujete druhú stranu zodpovednosti za jej správanie. Len to zmenšuje vplyv hnevu, ktorý na vás má a mal by i na vaše ďalšie konanie.

Hnev, pokiaľ je správne použitý, je veľmi silnou hnacou silou. Môže vám pomôcť v rozhodovaní, prekonávať prekážky, a budovať odvahu. „Pretransformujte svoj hnev v niečo pozitívneho a kreatívneho,“ radí Myers.

Hnev, smútok, stres, únava, práca
Too much work to do. Stressed young man sitting at his desk in front of computer in office. Busy schedule in college, workplace, sleep deprivation concept www.thinkstockphotos.com

Použite hnev, aby ste dostali ostatných na svoju stranu

Hnev je univerzálna emócia, ktorá má naviac tú moc pritiahnuť ostatných na vašu stranu.Môže vás totiž s inými spojiť a dať vám spoločný cieľ. Posunúť sa tak ďalej a vyriešiť situáciu, ktorá bola príčinou hnevu.

Je v poriadku, nahnevať sa. Je to vlastne jedna z centrálnych ľudských skúseností. Ale pokiaľ sa s hnevom nepracuje, môže byť seba deštruktívny. Emócia, ktorá vám má pomôcť uľaviť si, sa mnohokrát otočí veľmi rýchlo proti vám, alebo celú situáciu ešte zhorší.

Preto je tak dôležité nájsť spôsob, ako hnev využiť vo vlastný prospech. Či už je to prekonaním vlastných strachov alebo kreatívnym prístupom, vždy môžete nájsť spôsob, ako z tejto deštruktívnej emócie urobiť svojho silného spojenca.

Hádka, konflikt, pár, dvaja
Two young lovers quarreling because of disagreements www.thinkstockphotos.com

www.forbes.us

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom