Aktivista Diďák čelí trestnému oznámeniu Gašpara aj predžalobnej výzve „istého nitrianskeho oligarchu“

Tibor Gašpar
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Predseda iniciatívy Za lepšiu políciu a bývalý policajný funkcionár Branislav Diďák čelí trestnému oznámeniu bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ako v utorok uviedla na brífingu jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková, oznámenie sa týka skutku neoznámenia trestného činu.

Výrok v súvislosti s vraždou Kuciaka

„Podľa názoru obhajoby takéto podozrenie na základe rozhovoru, ktorý bol uverejnený 9. apríla tohto roku, neexistuje,“ povedala s tým, že obsah rozhovoru, ktorý Diďák poskytol, neobsahuje žiadne konkrétne skutočnosti a len vo všeobecnosti sa zaoberá stavom polície. V článku hovoril Diďák napríklad o policajtoch, ktorí sú „nominanti súkromných osôb“.

Podľa združenia Za lepšiu políciu sa Diďákovi konkrétne vyčíta napríklad výrok v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka: „Verím, že keď čestní policajti dostanú voľnú ruku, môžu na povrch vyplávať veci, o ktorých sa nám dnes ani nezdá. Podľa toho, čo viem, podpisovali veci (niektorí policajti, pozn. SITA), ktoré neboli v poriadku. Je to taká špina, že mám obavu, aby sa nestalo niečo mne alebo ľuďom z nášho tímu“.

Reforma policajného zboru

Diďák však v tejto súvislosti zdôraznil, že on sa nezaoberá zisťovaním trestnej činnosti policajtov. Článok, v ktorom sa spomínalo prepojenie bývalého vedenia polície napríklad s podnikateľmi z Nitry podľa Diďáka vychádzal z verejne dostupných zdrojov.

„Existujú stránky s oveľa silnejším obsahom, myslím, že im osobne prekáža práve tá reforma polície,“ povedal Diďák s tým, že primárna aktivita, na ktorú sa zameriava, je reforma policajného zboru.

Zároveň podľa združenia Za lepšiu políciu čelí Diďák v súvislosti s článkom „Expolicajt o kauze Kuciak: Oligarchovia sa smiali. Verili, že sa z toho dostanú“ aj predžalobnej výzve „istého nitrianskeho oligarchu“. Takisto na neho bolo podané anonymné trestné oznámenie, pre ktoré má ísť vypovedať na policajnú inšpekciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav DiďákJán KuciakTibor Gašpar