Aktivisti ničili Orbánové protiimigračné reklamy, zatkli ich

Ukrajinský utečenci
Ľudia utekajú z Ukrajiny pred neutíchajúcimi bojmi. Na snímke, rodina s dieťaťom čaká na autobus smerujúci do tábora, vzdialeného desať kilometrov od rusko - ukrajinskej hranice. Foto: SITA/ AP

BUDAPEŠŤ 8. júna (WEBNOVINY) – Polícia v maďarskej metropole Budapešť zadržala šiestich aktivistov za poškodzovanie vládnych bilbordov s protimigrantiským odkazom. Podľa nedeľňajších vyjadrení úradov ich však neskôr prepustili, no hrozí im pokuta.

Aktivisti z hnutia Együtt chceli svojou činnosťou vyjadriť nevôľu z vládnej politiky voči prisťahovalcom a utečencom. Na bilborde sa totiž objavil nápis – Ak prídete do Maďarska, nemôžete brať Maďarom robotu. Ako podotýka agentúra AP, text je v maďarčine a imigranti mu zrejme aj tak neporozumejú.

Vláda premiéra Viktora Orbána odmieta návrhy riešení EÚ vo veci utečeneckej krízy v Európe. Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva v máji vyjadril šok z plánov Budapešti zistiť názor občanov na prístup k utečencom prostredníctvom dotazníka, ktorého niektoré otázky napríklad spájajú imigráciu s terorizmom.

Úrad sa obáva, že takýto krok by mohol viesť k nárastu protiimigračných nálad a xenofóbie. Orbán tvrdí, že pomocou formulára s 12 otázkami chce vytvoriť stratégiu v oblasti riešenia problému stúpajúceho počtu žiadateľov o azyl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán