Aktivisti pochod neprerušili, polícia ich vytlačila

Pochod "Spoločne za slušný a bezpečný život"
Ľudsko-právni aktivisti (vpravo) vytvorili živú reťaz počas pouličného sprievodu s cieľom upozorniť na závažné spoločenské problémy, ktoré trápia mnohých občanov Slovenska. Súčasťou reťaze, ktorú polícia rozbila, bola aj slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (uprostred vpravo). Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Pochod proti asociálom a za slušný život na Slovensku, na ktorom sa dnes zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, sa skončil bez významnejších incidentov.

Podujatie sa podľa usporiadateľa Mariána Mišúna skončilo fiaskom.

Účastníci pochodu sa totiž v závere pohádali s Annou Belousovovou, šéfkou strany Národ a spravodlivosť. Podľa neho nie je šťastné, že sa „nacionalistické“ sily trieštia.

Podujatie zorganizoval Oskar Dobrovodský z Družstevnej ulice v Malackách, ktorý má dlhodobé problémy so svojimi rómskymi susedmi žijúcimi v stiesnených a hygienicky nevhodných podmienkach.

S akciou mu pomáhal Marián Mišún, ktorý kandidoval v marcových parlamentných voľbách za Ľudovú stranu Naše Slovensko a v súčasnosti pôsobí ako mestský policajt v Púchove.

Pochod sa začal dnes okolo 15-tej hodiny na bratislavskej Hlavnej stanici. Veľkú časť zúčastnených tvorili extrémisti a prívrženci strany Slovenská pospolitosť, vedenej Mariánom Kotlebom. Polícia zabezpečila pre pochodujúcich trasu od Hlavnej stanice až po námestie Alexandra Dubčeka na hradnom vrchu.

Pochod "Spoločne za slušný a bezpečný život"
Foto: SITA/Diana Černáková

Prvým zámerom bolo prejsť ulicou Palisády, čo však polícia v posledných chvíľach zmenila pre plánovanú blokádu aktivistami a pochod presunula smerom k Staromestskej ceste. Odtiaľ pochodujúci prešli k Národnej rade SR po Zámockej ulici.

Pochod sa na konci tejto ulice snažila živou reťazou zablokovať skupina približne 40 ľudí, medzi ktorými bola aj europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, jej manžel Fedor Flašík, známi publicisti Eduard Chmelár a Michal Havran.

Ich úmysel nevyšiel, polícia aktivistov pomocou ťažkoodencov vytlačila z trasy a pochodujúcim uvoľnila cestu k námestiu Alexandra Dubčeka.

„Je úplne neprístupné, aby v jednej krajine, zvlášť po tom, čo Európska únia dostala Nobelovu cenu za mier, Bratislavou pochodovali fašisti,“ povedala europoslankyňa. Zásah polície podľa nej nebol adekvátny. „Divím sa, prečo nezasiahli policajti proti tomuto, ale vytlačili nás, ktorí sme prišli týmto ľuďom povedať, že ich názory sú pre túto spoločnosť jednoducho neprijateľné,“ dodala.

Účastníci pochodu s názvom „Spoločne za slušný a bezpečný život“ navyše podľa nej mali v rukách zástavy fašistického Slovenského štátu. „Pochod aj zhromaždenie sa z pohľadu polície zaobišlo bez narušenia verejného poriadku, či iného protiprávneho konania,“ uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard ChmelárMarián MišunMichal HavranOskar Dobrovodský