Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petícia
Zľava: Členka OZ Hrad-Slavín Sabina Barborjak počas odovzdávania petície na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, za zachovanie areálu Iuventy na Búdkovej ulici školským a záujmovým činnostiam detí a mládeže a podporné stanovisko k vyhláseniu budovy Iuventy za národnú kultúrnu pamiatku. Bratislava, 18. február 2016. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
18. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Aktivisti podali petíciu za zachovanie Iuventy

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Členovia Občianskeho združenia (OZ) Hrad-Slavín vo štvrtok v podateľni ministerstva školstva odovzdali petíciu za zachovanie areálu Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave. Petícia je výzvou na zachovanie areálu pre pôvodný účel, ktorým je organizovanie školských a záujmových činností pre deti a mládež. „Petícia má 1937 podpisov,“ povedala pred novinármi predsedníčka OZ Sabina Barborjak.

Aktivisti tvrdia, že minister Draxler neplní sľuby

Občianske združenie tvrdí, že minister školstva Juraj Draxler neplní sľuby, ktoré dal verejnosti o využití areálu.

Aktivisti sa v septembri minulého roka stretli s ministrom a dohodli sa, že pre ministerstvo urobia projekt, v ktorom navrhnú riešenia na využívanie tohto areálu. „Uvítal to a povedal, že sa stretneme pri okrúhlom stole,“ doplnila Barborjak s tým, že si nevie vysvetliť, prečo s nimi ministerstvo nekomunikuje.

Draxler podľa Barborjaka tvrdí, že téma je spolitizovaná. „V septembri, keď sme spolu komunikovali o projekte, téma ešte nebola spolitizovaná a bolo možné ju riešiť. V decembri je už téma spolitizovaná a už sa do volieb nedá nič robiť,“ zhrnula s tým, že je to podľa nej len výhovorka.

Podnety na využívanie budovy Ekoiuventy zbierajú a vyhodnocujú

OZ Hrad-Slavín vlani v novembri zaslalo ministerstvu ideový projekt, v ktorom navrhli množstvo spôsobov využitia budovy, areálu a bazéna pre ľudí. „Občiansky dialóg sa však nekoná. Ministerstvo nám nepotvrdilo prijatie projektu a nereagovalo ani na opakovanú výzvu na zorganizovanie diskusie za okrúhlym stolom, ktorú prisľúbilo,“ spomenula Barborjak.

Keď budovu pred vyše pol rokom opustila mládežnícka organizácia Iuventa, minister vyzval občianske združenie na spoluprácu. Aby však mohlo OZ konať, potrebuje súhlas ministerstva školstva.

Martina Slušná z komunikačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vo štvrtok pre agentúru SITA uviedla, že podnety na využívanie budovy Ekoiuventy naďalej zbierajú a vyhodnocujú. „Pre politizáciu témy mandát na rozhodnutie o konečnom modeli využívania prenechávame na novú vládu. Dovtedy sa areál bude využívať na krátkodobé podujatia,“ informovala Slušná.

Otázka využitia areálu, budovy Iuventy a priľahlého pozemku na Búdkovej ulici v Bratislave sa otvorila po tom, ako v polovici mája minulého roka strana SaS upozorňovala na predaj budovy Iuventy. Predaj mal byť podľa strany biznisom s oligarchami. Minister školstva Juraj Draxler následne 27. mája vyhlásil, že budova a areál na Búdkovej ulici sa predávať nebudú a rezort iba hľadá účelné využitie tohto priestoru.

Odporúčané články

Kúpalisko Mičurín chátra, Iuventa mala likvidačné podmienky Kúpalisko Mičurín zíva prázdnotou, Iuventa nenašla nájomcu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...