Aktivisti v Bratislave vyzvali Rusko na stiahnutie vojsk

Protest voči agresii Ruskej federácie na Ukrajine
Účastníci protestu voči agresii Ruskej federácie na Ukrajine pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR. Bratislava, 3. marec 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Na demonštrácii na podporu Ukrajiny pred ruským veľvyslanectvom v Bratislave sa dnes podvečer zhromaždilo približne 150 ľudí. Slovenskí aktivisti na zhromaždení vyzvali Rusko, aby stiahlo svoje vojská z obsadených oblastí Krymu.

Ruská federácia sa dopustila porušenia medzinárodného práva, narušila suverenitu štátu Ukrajina a ohrozuje tým medzinárodný mier a bezpečnosť,“ píše sa v texte výzvy. Organizátor demonštrácie Radovan Eugel tvrdí, že protest organizoval ako občiansky aktivista. „Som síce členom strany Nová väčšina, ale tento protest organizujem ako jednotlivec. Cieľom tohto protestu je dať najavo nesúhlas s krokmi Ruskej federácie,“ povedal.

Obrazom: Protest pred ruskou ambasádou v Bratislave

Na proteste sa zúčastnili aj poslanci parlamentu. „Nerobte Ukrajine to, čo ste urobili nám v roku 1968,“ vyzval Rusko poslanec NR SR Ivan Štefanec. Poslanec NR SR Peter Osuský zase označil prezidenta Putina za „horšiu tvár Ruska“.

Na proteste vystúpil aj občiansky aktivista Eduard Chmelár. „Je v záujme malých štátov ako Slovensko, aby veľmoci dodržiavali medzinárodné právo,“ povedal Chmelár s tým, že premiér Fico by mal otvorene odsúdiť ruskú agresiu. Na koniec demonštrácie odovzdal organizátor popodpisovanú výzvu zamestnancovi ruského veľvyslanectva.

Obrazom: Svet sa búri proti Rusom na Kryme

Na demonštrácii sa zúčastnil aj muž mávajúci ruskou vlajkou, žiaden incident sa však nestal a polícia nemusela zasahovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard ChmelárIvan ŠtefanecPeter Osuský