Aktivisti žiadajú rozpustiť stranu Mariana Kotlebu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kotlebovci protestovali proti príchodu migrantov
Podpredseda strany ĽS Naše Slovensko Rastislav Schlosár (druhý zľava) počas príhovoru v rámci protestu proti ignorovaniu referenda o umiestnení imigrantov v Gabčíkove. Organizátorom protestu je ĽS Naše Slovensko. Trnava, 1. september 2015. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Organizátori antifašistického pochodu, ktorý bol v pondelok 7. marca v Bratislave ako reakcia na zvolenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) do NR SR, žiadajú generálneho prokurátora, aby dal podnet na rozpustenie tejto strany na Najvyšší súd SR.

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

Čižnárovi doručili list

Ako ďalej agentúru SITA informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, organizátori pochodu v utorok doručili generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi list, v ktorom ho žiadajú, aby využil svoju právomoc a podal podnet na rozpustenie strany Mariana Kotlebu. Na stránke ludskeprava.sk odštartovala možnosť obrátiť sa na generálneho prokurátora aj pre verejnosť.

Obrazom: Úspech Kotlebu vyhnal do ulíc stovky ľudí

„Napriek tomu, že kotlebovci sa v sobotu dostali do parlamentu formálne demokraticky, nie je to demokratická strana, oklamali voličov. ĽSNS je morálnym nasledovníkom a obdivovateľom zločineckého vojnového slovakštátu, ktorý zavraždil 60-tisíc ľudí pre svoju zvrátenú ideológiu. Vzhľadom na to žiadame kompetentné orgány, aby konali,“ vyhlásil organizátor pondelkového pochodu Matej Ivančik z Inštitútu ľudských práv.

Je však podľa neho škoda, že kompetentní nezasiahli už dávno, keď na to aktivisti opakovane upozorňovali. „Veríme však, že zlyhanie ostatných ochranných mechanizmov demokratického a právneho charakteru nášho štátu ich zobudí,“ dodal.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Protestný pochod bol najmä symbolickým aktom

Právnici, ktorí spolupracujú s Inštitútom ľudských práv, zhromažďujú podľa Aleny Krempaskej z tejto mimovládnej organizácie konkrétne výroky a príklady protiústavnej činnosti tejto strany a jej predstaviteľov.

„Po sobote sa nám dokonca ozvali so záujmom pomôcť i ďalší, no v prvom rade si myslím, že by mali konať slovenské orgány zodpovedné za ochranu ústavnosti Slovenskej republiky,“ poznamenala pre agentúru SITA. Aj to je podľa nej dôvod, prečo na internetovú stránku ludskeprava.sk umiestnili formulár, prostredníctvom ktorého sa verejnosť môže obrátiť na generálneho prokurátora a takto upozorniť na vážnosť a neodkladnosť vzniknutej situácie.

V pondelok 7. marca večer pochodovala ulicami historického centra Bratislavy viac ako tisícka ľudí. Vyjadriť tak chcela nespokojnosť s výsledkom sobotných parlamentných volieb, v ktorých uspela aj Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu. „Pochod je reakciou na parlamentné voľby, v ktorých sa prvýkrát od roku 1945 dostali fašisti do parlamentu,“ priblížil jeden z organizátorov pochodu Róbert Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov. Ako dodal, výsledok parlamentných volieb akceptujú, no takýmito aktivitami chcú zmobilizovať verejnosť. Pondelkový protestný pochod bol podľa Mihályho najmä symbolickým aktom.

Protestnú antifašistickú akciu zvolali organizátori na sociálnej sieti Facebook v súvislosti s výsledkami sobotňajších parlamentných volieb, v ktorých strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko získala 8,04 percenta hlasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaromír ČižnárMarian KotlebaPeter WeisenbacherRobert Mihály
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRKotleba - Ľudová strana Naše Slovensko