Aktivistka Greta Thunbergová skončila pre koronavírus v karanténe

Germany Climate Politics
Švédska ekoaktivistka Greta Thunberg Foto: SITA/AP

Koronavírus neobišiel ani mladú bojovníčku za zelenšiu planétu Gretu Thunbergovú. Tá na svojom facebookovom účte tvrdí, že pravdepodobne prekonala COVID-19. V čase, kedy sa vrátila domov zo strednej Európy sa cítila veľmi zle, preto ostala v najbližších 14 dní v domácej karanténe. V poste napísala, že na test, ktorý by odhalil prítomnosť infekcie nemala nárok.

Viac o téme Koronavírus

Aktivistka prejavovala symtómy

Symptómy, naznačujúce ochorenie, pociťovala klimatická aktivistka pred 10 dňami potom, ako sa vrátila z Bruselu. Ťažkosti pociťoval aj jej otec, ktorý ju všade sprevádza.

„Cítila som sa unavená, mala som zimnicu, bolelo ma v krku a kašlala som,“ popísala Greta. Dodala, že vo Švédsku nie je možné sa nechať otestovať, ak človek nepotrebuje urgentnú lekársku pomoc.

„Preto som nebola na COVID-19 otestovaná, ale vzhľadom na symptómy a okolnosti je veľmi pravdepodobné, že som ho mala,“ uviedla 17-ročná aktivistka.

Ľudí vyzvala k zodpovednému správaniu

Greta dodala, že inak sa cítila dobre, čo je však pri ochorení koronavírusom bežné a zároveň aj veľmi nebezpečné, pretože takýto človek dokáže nainfikovať ďalšie osoby. Ľudí preto vyzvala, aby boli zodpovední a brali ohľad na najrizikovejšiu skupinu, ktorou sú seniori.

„Naše správanie môže byť pre mnohých ostatných otázkou života a smrti,“ uviedla Greta. Po návrate do Štokholmu ostala s otcom v prenajatom byte, aby si zabezpečili karanténu a neohrozili zdravie jej matky a sestier.

V rozhovore pre nadáciu Reuters Thunbergová uviedla, že koronavírus je hrozný, ale aspoň sa ukázalo, že svet dokáže rýchlo reagovať, keď je to nevyhnutné. Dodala, že takéto rýchle riešenia by mohli lídri prijímať aj v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Greta Thunberg