Aktualizované: Aktivistov, ktorí protestovali proti ťažbe na Hornej Nitre, budú stíhať väzobne

Baňa Nováky, Horná Nitra, Greenpeace
Na snímke Hornonitrianske bane Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 2. decembra 14:11

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Aktivistky a aktivisti organizácie Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Rozhodol tak v nedeľu Okresný súd SR v Prievidzi. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

“Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Pochybnosti o nestrannosti konania

Keďže vznikli pochybnosti o nestrannosti konania orgánov činných v trestnom konaní, právni zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali. Agentúru SITA o tom informovala samotná organizácia Greenpeace.

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili ešte v stredu neskoro večer. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie.

Greenpeace odmieta tvrdenia baní

Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Greenpeace požaduje čo najskoršie zastavenie ťažby uhlia a jeho používanie na výrobu elektrickej energie. Organizácia tvrdí, že ťažba a spaľovanie uhlia vážne poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí.

„Sudca pre prípravné konanie vzal do takzvanej preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne,“ uviedol pre agentúru SITA za Okresný súd v Prievidzi hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. Podľa sudcu, ktorý v nedeľu vo veci rozhodol, totiž pre prípravné konanie existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu pôsobiaceho v oblasti tepelnej energetiky.

„V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” zhodnotil Lukáš Opett z právnickej kancelárie, ktorá zastupuje aktivistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GreenpeaceHornonitrianske bane