Aktuálne oživenie na trhu práce je pomerne robustné a napreduje rýchlejšie ako sa očakávalo

Nezamestnanosť
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v septembri klesla o 0,28 percentuálneho bodu na 7,09 percenta. Foto: ilustračné, Shutterstock.

Aktuálne oživenie na trhu práce je pomerne robustné a miera nezamestnanosti sa k predpandemickým úrovniam vracia rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. V reakcii na septembrové zníženie miery evidovanej nezamestnanosti na Slovensku o 0,28 percentuálneho bodu na 7,09 percenta to uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Pokles nezamestnanosti totiž pokračoval aj v septembri, a to aj napriek registrácii absolventov stredných škôl do evidencie úradov práce, či pozvoľnému zdvíhaniu ďalšej pandemickej vlny v krajine.

„Nepotvrdili sa nateraz ani naše pôvodné obavy, že po ukončení časti pandemických podporných schém na trhu práce budeme môcť v evidencii úradov práce pozorovať dočasne zvýšený prílev nových uchádzačov o prácu,“ tvrdí analytik.

Naopak, počet nových nezamestnaných bez absolventov sa po sezónnom očistení podľa Koršňáka v porovnaní s augustom znížil o sedem percent.

Trh práce je živý

Upozornil na to, že septembrový pokles miery evidovanej nezamestnanosti o 0,28 percentuálneho bodu bol najvýznamnejším septembrovým poklesom miery nezamestnanosti od roku 2003. Nezamestnanosť v septembri totiž zvyčajne zvyšujú absolventi stredných škôl, ktorí nepokračujú v ďalšom štúdiu.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v septembri klesla o 0,28 percentuálneho bodu na 7,09 percenta. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti od mája minulého roka.

„Je to nižšia úroveň ako pred rokom,“ povedal. Podľa neho tiež stúpa počet voľných pracovných miest a aj počet ľudí, ktorí si našli prácu. „Trh práce je živý, funguje,“ tvrdí minister.

Nezamestnanosť kopíruje pandemický priebeh

Miera nezamestnanosti podľa ministra práce a sociálnych vecí do istej miery kopíruje pandemický priebeh. V septembri bolo podľa Krajniaka na Slovensku viac ako 76-tisíc voľných pracovných miest. „Tí, ktorí by prišli o prácu, majú možnosť si vybrať nové pracovné miesto, ak by sa chceli zamestnať,“ povedal.

Počet ľudí, ktorí si našli prácu, sa v septembri medzimesačne zvýšil takmer o päťtisíc na 17,4 tisíca. Pred rokom bolo hromadným prepúšťaním ohrozených 8,3 tisíca zamestnancov, v tomto roku je to 6,2 tisíca zamestnancov.

Do evidencie úradov práce prišlo podľa Krajniaka v septembri tohto roka o 824 absolventov stredných škôl menej ako v septembri vlaňajška. Ako dodal, aj u absolventov stredných škôl platí, že si dokážu nájsť prácu ľahšie ako pred rokom. Na úradoch práce evidujú aktuálne 36,9 tisíca voľných pracovných miest vhodných pre absolventov stredných škôl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMilan Krajniak