Alaphilippe sa stal víťazom druhej etapy na Tirreno-Adriatico, Sagan mal manko vyše 15 minút

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe sa teší z víťazstva v druhej etape cyklistických pretekov Tirreno-Adriatico. Foto: www.facebook.com

Druhá etapa cyklistických pretekov Tirreno-Adriatico sa stala korisťou úradujúceho majstra sveta Francúza Juliana Alaphilippa. Cyklista tímu Deceuninck – Quick Step zaútočil v posledných desiatkach metrov cieľového stúpania, keď predstihol svojho tímového kolegu Joaa Almeidu. Druhý napokon skončil Holanďan Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) a tretí bol Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Sagan skončil na 133. mieste

Víťaz prvej etapy Van Aert si udržal modrý dres lídra celkovej klasifikácie o 4 sekundy pred Alaphilippom a 8 sekúnd pred Van der Poelom. Slovák Peter Sagan chýbal v najlepšej tridsiatke výsledkov štvrtkovej etapy. Do cieľa prišiel až na 133. mieste s odstupom vyše 15 minút za víťazným Alaphilippom. V celkovej klasifikácii Sagan klesol z trinástej na 109. priečku s mankom 15:15 min. Z tímu Bora-Hansgrohe bol v cieli najlepší Talian Giovanni Aleotti na 15. mieste.

Peter Sagan sa vrátil do súťažného diania po 135 dňoch. Súťažný rok 2021 mal pôvodne začať v Argentíne, neskôr v Belgicku, ale napokon neabsolvoval ani prvú väčšiu klasikársku skúšku sezóny Strade Bianche v Taliansku. Dôvodom bola vyše mesačná izolácia po nákaze koronavírusom, keď sa poriadne nemohol venovať tréningu. Pre trojnásobného majstra sveta je Tirreno-Adriatico príprava na prvý monument sezóny Miláno – San Remo (20. 3.).

V úniku bolo šesť cyklistov

Prvá z troch vyše 200 km etáp na 56. ročníku Tirreno-Adriatico mala štart v Camaiore a cieľ v ďalšom toskánskom meste Chiusdino. Merala 202 km a najmä v druhej polovici mala výrazne zvlnený profil. V úniku dňa sa ocitlo šesť cyklistov vrátane talianskeho držiteľa vrchárskeho dresu Vincenza Albanese (EOLO-Kometa) a tiež Saganovho kolegu z tímu Bora-Hansgrohe Marcusa Burghardta. Chvíľami si vypracovali náskok až päť a pol minúty, ale podľa predpokladov to nedotiahli do konca. Tridsaťštyri kilometrov pred cieľom už bol „balík“ pohromade, aj keď len veľmi krátko.

Potom sa zrodil únik štvorice silných vrchárov v zložení Simon Yates (BikeExchange), Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers), Mikel Landa (Bahrain-Victorious), Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Vlaňajší šampión Tirrena S. Yates ovládol horskú prémiu na Poggio alla Croce (3,5 km / 6,9%) a pripísal si 5 bodov do súťaže o najlepšieho vrchára. Vedúca štvorica si neskôr utvorila 20-sekundový a 12 km pred cieľom dokonca 32-sekundový náskok.

Nevydržali so silami

Rus Sivakov sa stal víťazom rýchlostnej prémie, na ktorej získal okrem 5 bodov do bodovacej súťaže aj 3 bonifikačné sekundy do celkovej klasifikácie. Do posledných piatich kilometrov vstupovala štvorka vpredu s náskokom 23 sekúnd a nič nenasvedčovalo tomu, že by mala byť dostihnutá. To už cyklisti prekonávali záverečné 7 km dlhé stúpanie, ktorého najstrmšie časti mali sklon 5,5%.

Vedúca štvorica napokon nevydržala so silami. Ako prvý odpadol z boja o víťazstvo S. Yates a v posledných dvoch kilometroch pred cieľom boli dostihnutí aj Sivakov a Landa. Almeida im dvakrát nastúpil a zdalo sa, že druhý nástup už bude víťazný. Lenže Portugalčan to napokon nezvládol a 300 m pred cieľom kapituloval pred hrubou silou hlavného poľa rýchlych klasikárov a skončil až siedmy. Napokon ho však môže tešiť víťazstvo tímového kolegu Alaphilippa.

Viac k osobe Joao Vale de AlmeidaJulian AlaphilippeMathieu van der PoelPavel SivakovPeter SaganSimon YatesWout van Aert