Alena Poláčková bude slovenskou sudkyňou na Európskom súde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kandidáti na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva
Kandidátka Alena Poláčková. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenskou sudkyňou na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) bude Alena Poláčková. Rozhodlo o tom v utorok Parlamentné zhromaždenie Rady Európy. Agentúre SITA výsledok hlasovania potvrdil člen slovenskej delegácie Martin Fronc.

Poláčková nahradí doterajšieho sudcu Jána Šikutu, ktorému funkčné obdobie skončilo pred dvoma rokmi. Pre problémy so slovenskými kandidátkami, keď nám Štrasburg odmietol dve a jedna neprešla schvaľovaním v slovenskej vláde, nakoniec Šikuta nadsluhoval.

Alena Poláčková

je sudkyňou od roku 1994. Pôsobila na Okresnom súde Bratislava I., kde sa venovala obchodnej a civilnej agende. Na Najvyššom súde SR pôsobí od roku 2007 v správnom kolégiu, od roku 2011 je predsedníčkou senátu správneho kolégia. V rokoch 2005-2006 zastupovala Slovensko pred ESĽP. Je členkou Poradnej rady Európskych sudcov (CCJE) a Európskej asociácie sudcov práva hospodárskej súťaže (AECLJ). Je spoluautorka odborných kníh a autorka článkov. Poláčková kandidovala na Slovensku vo všetkých voľbách kandidátov na sudcu ESĽP, dostatočnú podporu v Súdnej rade SR získala až v apríli tohto roku. Bola aj kandidátkou ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Spolu s Poláčkovou bola na kandidačnej listine bývalá právnička Európskeho súdu pre ľudské práva Zuzana Dlugošová a košický krajský sudca Ladislav Duditš.

ESĽP

bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg. Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47. Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin Fronc
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva