Alergia na kovy sa objavuje nečakane. Ako si s ňou poradiť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fake,Silver.,Young,Woman,Customer,Suffering,From,A,Skin,Soreness
Foto: Shutterstock

Nepríjemné skúsenosti s alergiou na kovy sa netýkajú len žien. Táto kožná reakcia môže prekvapiť každého kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí prísť do kontaktu s nevhodnou látkou a problém je na svete. Ako si s ním poradiť?

Ako vyzerá alergia na kov

Pri kontakte pokožky s látkou, ktorá vyvoláva alergiu, sa rýchlo vytvoria ekzémové ložiská. Sú to svrbivé červené škvrny, ktoré majú niekedy na povrchu pľuzgieriky. Na prvý pohľad si alergiu môžete zameniť s ekzémom alebo s pásovým oparom. Preto sa na presnú diagnostiku používajú epikutánne testy, ktoré za 48 až 72 hodín odhalia konkrétnu látku, na ktorú je pokožka alergická.

Ktoré látky spôsobujú alergiu na kov?

Najčastejšie vyvolávajú alergiu rôzne prímesi. Teda nikel, meď, mosadz, kobalt a dichromát. Nikel nájdete v strieborných šperkoch a ozdobách z nehrdzavejúcej ocele. Pokiaľ vám teda v testoch vyšlo, že máte alergiu na nikel, strieborné náušnice alebo antikorové prstene pre vás nebudú tými pravými ozdobami. Pokiaľ vás trápi alergia na meď, odpustite si šperky z ružového zlata, ktoré práve vďaka tejto prímesi získavajú svoju krásnu farbu. Mosadz sa tiež často pridáva do šperkov a jej prítomnosť sa prejaví zazelenaním pokožky v mieste nosenia. A u alergikov aj následnou reakciou.

Pozor, alergia na kovy sa netýka len šperkov. Problémy vám môžu spôsobiť aj mince alebo oblečenie, ktoré má kovové gombíky, spony a zipsy. U niektorých citlivých ľudí sa vyskytuje aj alergia na kovy v zubných náhradách. Vtedy je vhodné upozorniť na alergiu svojho zubára.

Mám alergiu na kovy. Znamená to, že sa musím vzdať všetkých šperkov?

Skutočne bezpečnou voľbou pre alergikov je platina a klasické žlté zlato. Pri kúpe zlatých šperkov si ale vždy dávajte pozor na karáty. Ak má aspoň 14 karátov, môžete si byť istí, že neobsahuje žiadne prímesi a zlaté prívesky a náhrdelníky, prstene a náušnice sa vám budú príjemne nosiť. Pozor si dajte tiež na farebné variácie zlata, ktoré vám môžu spôsobiť problémy.

Jedným z riešení alergie na kov môže byť pokovanie šperku. U zlatých a strieborných šperkov môžete využiť napríklad ródium, ktoré sa často používa pri výrobe svadobných obrúčok. Časom sa ale zvykne opotrebovať, čiže šperky musíte dať potiahnuť ródiom znova.

Absolútnou antialergénnou istotou medzi kovmi je platina. Šperky z nej sú úplne bez prímesí a naviac je extrémne odolná. Takto získate šperk, ktorý vás môže sprevádzať každý deň, až do konca vášho života a dokonca sa z neho môže stať rodinné dedičstvo.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia