Alexander Ovečkin má gólové suchoty, neskóroval už hodiny

Alexander Ovečkin
Alexander Ovečkin Foto: SITA/AP

SOČI 17. februára (WEBNOVINY) – Alexander Ovečkin skóroval hneď po 77 sekundách úvodného vystúpenia hokejistov Ruska na ZOH v Soči proti Slovinsku (5:2), ale odvtedy mu to nepadá. Gólové suchoty najlepšieho kanoniera NHL trvajú už 3 hodiny, 8 minút a 43 sekúnd.

Ovečkin 13-krát ohrozil v zápasoch proti USA a Slovensku súperových brankárov, ale s rukami nad hlavou sa netešil ani raz. Navyše neabsolvoval ani jeden z desiatich nájazdov ruských hráčov, ktoré museli rozhodnúť súboje proti Američanom a Slovákom. „Je to plne v kompetencii trénerov, koho pošlú na nájazdy. Nie je to tak, že prídem za trénermi a poviem im, aby ma tam poslali. Ak tak urobia, pôjdem, ak nie, zostanem na striedačke,“ vysvetlil svoj postoj 28-ročný Ovečkin.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Kanonier Washingtonu je azda najrozšírenejšou reklamnou tvárou ZOH v Soči. Postery s jeho podobizňou s typickým štrbavým úsmevom možno nájsť na predajných automatoch či viacerých reklamných bilboardoch v olympijskom parku aj v meste. Na ľade je tiež dostatočne viditeľný. Strávil tam dosiaľ 61:46 min, čo je najviac zo všetkých ruských hráčov, ale v streleckej tabuľke sa to pozitívne neodzrkadlilo. Ovečkin bol na ľade najčastejšie aj počas troch ruských presiloviek v tretej tretine súboja proti Slovákom. Na smútok domácich fanúšikov – bez efektu.

Máme deň na to, aby sme sa zamysleli, prečo sme pri takom veľkom počte kvalitných strelcov tak málo efektívni. Rozhodne sa to netýka len Ovečkina,“ povedal ruský tréner Zinetula Biľaletdinov. Na jeho zverencov čaká už v utorok osemfinálový súboj proti Nórom. „Tam sa už musíme prejaviť strelecky. Opravný termín pre našich útočníkov už nemusí prísť,“ dodal Biľaletdinov.

Obrazom: Rusi porazili slovenských hokejistov po samostatných nájazdoch

Aj obhajcovia olympijského zlata Kanaďania majú podobný problém ako Rusi. Ich líder a kapitán Sidney Crosby v troch zápasoch základnej skupiny nedal ani gól a pripísal si len dve druhé asistencie. Pre porovnanie v NHL v tejto sezóne zaznamenal v 58 zápasoch 78 bodov a suverénne vedie tabuľku produktivity. „Môžem k tomu povedať len toľko, že stále sa snažím predviesť viac. To isté by som na túto otázku odpovedal aj pred mesiacom, že si chcem vytvárať viac šancí a častejšie dostať puk do siete,“ uviedol Crosby pre informačný servis ZOH v Soči. Tréner Mike Babcock k tomu podotkol, že on od Crosbyho nevyžaduje strieľanie gólov za každú cenu.

Mnohí ľudia merajú jeho výkon gólmi, ale ja ho hodnotím podľa víťazstiev. Kým budeme vyhrávať, budem spokojný,“ uviedol Babcock. Crosby odohral v doterajšom priebehu hokejového turnaja v Soči 47:11 min a v tomto smere je v tíme Kanady na 7. mieste. Najvyťaženejšími hráčmi Kanady sú zatiaľ obrancovia Shea Weber a Duncan Keith so 63 minútami čistého času na ľade. Kanaďania postúpili priamo do štvrťfinále, kde si počkajú na víťaza súboja Lotyšsko – Švajčiarsko.