Alexander Slafkovský získal striebro na MS vo vodnom slalome

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský Foto: SITA/Marián Peiger

Druhý slovenský zástupca vo finálovej desiatke Matej Beňuš obsadil 6. miesto, keď sa nevyhol šiestim trestným sekundám. Vo finále singlkanoistov chýbal najskúsenejší z trojice Slovákov Michal Martikán, ktorý neuspel už v semifinále. „Finále mi nevyšlo. Čas bol rýchly, mal by som s ním medailu, ale dotyky ma odsunuli až na 6. miesto. Od štvrtej bránky som mal pocit, že som záber pozadu. Loď sa mi na vode nešmýkala ako v semifinále. Na štarte som sa cítil veľmi dobre, veril som si. Bohužiaľ, preteky sú na jednu jazdu, niekedy to ide, inokedy nie. Blahoželám Sašovi, je to jeho prvá medaila. Bol by som radšej, keby som aj ja bol na stupni. Je to však šport,“ povedal Matej Beňuš, ktorý neobhájil bronz z Čunova 2011.

Macovú obral „eskimák“ o medailu

V C1 žien skončila Katarína Macová na 9. mieste. Na kanáli v Troji dosiahla na technicky náročnej trati druhý najrýchlejší čas spomedzi desiatky finalistiek, ale neprešla predpísaným spôsobom bránkou číslo 6, keď sa prevrátila a urobila „eskimáka“.

Katarína Macová

Znamená to, že chytila 50-sekundovú penalizáciu a z možného stupňa víťazov sa zosunula až na 9. miesto. Bez päťdesiatky by brala striebornú medailu.

„Mrzí ma to, veď to mohol byť najlepší výsledok v mojej kariére. Aj to je však šport. Ani deviate miesto nie je zlé, aj keď mohlo byť lepšie. Podľa mňa som prešla cez bránku s hlavou nad vodou. Nebola som si istá, či mám v bránke loď. Video ukázalo, že tam bola. Na zázname nebolo vidieť, či tam mám hlavu. Z môjho pohľadu z vody som v bránke bola, ale zábery musia byť presvedčivé, aby protest uznali,“ povedala Macová.

Majsterkou sveta sa stala podľa predpokladov Austrálčanka Jessica Foxová napriek šiestim trestným sekundám.

Striebro si vybojovala Britka Mallory Franklinová a bronz Francúzka Caroline Loirová. „Vyšla mi horná časť trate, potom som urobila pár chýb. Netušila som, že môžem vyhrať o toľko. Chcem v Troji získať zlatý double, vyhrať aj K1. Bolo by pekné, ak by sa mi to podarilo,“ tvrdila Foxová.

V K1 mužov zvíťazili domáci

Českým triumfom sa skončilo finále K1 mužov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe. Zlatú medailu si na divokej vode v Troji vybojoval Vavřinec Hradílek.

Strieborný olympionik z Londýna 2012 o 1,38 s zdolal krajana Jiřího Prskavca, a to aj napriek dvom trestným sekundám. Bronz patrí Poliakovi Mateuszovi Polaczykovi.

Slovenskí kajakári vo finálovej desiatke chýbali. „Je to niečo úžasné. Som rád, že sa nám podarilo vybojovať doma double,“ povedal Hradílek.

Výsledky – majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:

C1 muži – finále: 1. David Florence (V. Brit.) 102,53 (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79, 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 106,47 (2), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 107,39, 6. Matej Beňuš (SR) 110,11 (6).

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 126,09 (6), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 139,08 (4), 3. Caroline Loirová (Fr.) 139,75 (0), 4. Mira Louenová (Nem.) 142,24 (4), 5. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 142,83 (4), 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 148,64 (2),.. 9. Katarína Macová (SR) 183,58 (50).

K1 muži – finále: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 94,52 (2), 2. Jiří Prskavec (ČR) 95,90 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 95,98 (0), 4. Fabien Lefevre (USA) 97,56 (2), 5. Hannes Aigner (Nem.) 100,45 (4), 6. Joseph Clarke (V. Brit.) 101,07 (4)