Aktualizované: Zverev víťazne vstúpil do ATP Finals v Londýne, Djokovič nedal šancu Isnerovi

Alexander Zverev, ATP Finals
Nemecký tenista Alexander Zverev počas turnaja ATP Finals. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 12. novembra 22:39

LONDÝN 12. novembra (WebNoviny.sk) – Nemecký tenista Alexander Zverev a aj Srb Novak Djookovič úspešne vstúpili do diania na koncoročnom výberovom šampionáte Nitto ATP Finals v Londýne (11. – 18. novembra, celková dotácia 8 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). Zverev nasadený ako tretí zdolal turnajovú päťku Chorváta Marina Čiliča za 127 minút 7:6 (5), 7:6 (1) v úvodnom pondelkovom súboji v skupine Gustava Kuertena.

Zverev dosiahol 55. víťazstvo (bilancia 55-18) v tejto sezóne, čo je najviac z celého tenisového profikolotoča. Neskoro večer v rovnakej skupine svetový hráč číslo 1 Djokovič nedal šancu Američanovi Johnovi Isnerovi a pôvodne náhradníka prestížnej súťaže zdolal za 74 minút 6:4, 6:3. Nováčikovi na tomto podujatí Isnerovi nepomohlo ani 13 es, v zápase sa nedostal k jedinému brejkbalu. Djokovič mu vzal podanie trikrát v súčasnej forme je najväčším favoritom na zisk posledného turnajového titulu sezóny.

Tvrdé údery a agresívny štýl

Dvadsaťjedenročný Zverev potvrdil dlhodobo úspešnú zápasovú bilanciu proti o 9 rokov staršiemu Čiličovi, aktuálne ju vylepšil už na 6:1. Vo vyrovnanom londýnskom súboji Zverev rozhodol o svojom triumfe až vo dvoch tajbrejkoch.

V prvom sete nemecký mladík zaostával 1:4 aj 2:5, ale v tzv. skrátenej hre napokon využil tretí setbal. V druhom sete mal opäť Čilič brejk k dobru, ale za stavu 4:3 mu to súper „vrátil“ rebrejkom a v záverečnom tajbrejku bol Zverev suverénny. Za stavu 6:1 premenil druhý mečbal. Ten prvý mal ešte za stavu 5:4 pri podaní skúsenejšieho Chorváta.

Dôležitá bola koncovka prvého setu, lebo v prípade jeho straty by to proti Marinovi bolo už veľmi zložité. Jeho tvrdé údery a agresívny štýl je len ťažko prekonateľný, pokiaľ hrá dostatočne sebavedomo. Rovnako podstatné bolo, že som bojoval za akéhokoľvek stavu, najmä keď bol súper o brejk hore v každom zo setov. Celkovo je veľmi dôležité odštartovať tento turnaj víťazstvom. Som šťastný a verím v úspešné pokračovanie,“ uviedol Alexander Zverev podľa BBC Sport.

Najvyššie nasadení v debli zvíťazili

V úvodnom deblovom súboji pondelkového programu rakúsky tenista Oliver Marach a Chorvát Mate Pavič nasadení ako prví zvíťazili za 98 minút 6:4, 7:6 (3) nad osmičkami turnaja Pierrom-Huguesom Herbertom a Nicolasom Mahutom z Francúzska v základnej skupine Knowles/Nestor. V tej istej skupine neskôr Američania Mike Bryan, Jack Sock (5.) zdolali poľsko-brazílsky tandem Lukasz Kubot, Marcelo Melo (3.) 6:3, 7:6 (5).

Vo dvojhre sa v skupine Gustava Kuertena od 21.00 h SEČ predstavia proti sebe Novak Djokovič (Srb.-1) a John Isner (USA-8). V utorok budú v singlovej skupine Lleytona Hewitta zápasy Kevin Anderson (JAR-4) – Kei Nišikori (Jap.-7) a Roger Federer (Švaj.-2) – Dominic Thiem (Rak.-6) o 15.00 h SEČ a 21.00 h SEČ.

ATP Finals

Dvojhra – skupina Gustava Kuertena:
Alexander Zverev (Nem.-3) – Marin Čilič (Chor.-5) 7:6 (5), 7:6 (1) za 127 minút
Novak Djokovič (Srb.-1) – John Isner (USA-8) 6:4, 6:3 za 74 minút

Štvorhra – skupina Knowles/Nestor:
Oliver Marach, Mate Pavič (Rak./Chor.-1) – Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (Fr.-8) 6:4, 7:6 (3) za 98 minút
Mike Bryan, Jack Sock (USA-5) – Lukasz Kubot, Marcelo Melo (Poľ./Braz.-3) 6:3, 7:6 (5) za 87 minút