Alfa bude v hnutí pokračovať aj po odchode Procházku

Prochazka
Poslanec NR SR a zakladateľ OZ Alfa Slovensko Radoslav Procházka na TB o jeho politickej budúcnosti a občianskom združení Alfa Slovensko. Bratislava, 18. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Programová platforma Alfa bude podľa predsedu klubu KDH v bratislavskom Ružinove Lukáša Pokorného v hnutí pokračovať aj po odchode poslanca NR SR Radoslava Procházku zo strany.

Ako povedal Pokorný v stredu pre agentúru SITA, nositeľom myšlienok programu platformy Alfa bude skupina ľudí.

„V prvom rade sa treba na Alfu dívať ako na programovú platformu. KDH by malo jej myšlienky niesť ďalej a pracovať s nimi. Či to bude mať tvár platformy alebo téz, ukáže čas,“ povedal s tým, že KDH by malo niesť myšlienky Alfy ako svoj program a diskutovať o ňom.

„Naši členovia o tom diskutujú. Program sa im páči. Kde inde ako na pôde KDH, ktoré vždy prinášalo nové myšlienky, by mal vzniknúť priestor pre ich pokračovanie,“ konštatoval Pokorný.

Odchod im neoznamoval

Podľa Pokorného Procházka nikomu nepovedal, že odchádza z KDH a preto sympatizanti platformy nehľadali nástupcu. „Tí, ktorí sme s programom sympatizovali, budeme hľadať,“ uviedol Pokorný.

Platforma a jej myšlienky budú podľa neho v KDH pokračovať aj bez Procházku. Pokorný nevedel povedať, či do občianskeho združenia Alfa bude Procházku niekto z KDH nasledovať. „Ja sa nechystám,“ dodal.

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana každý člen KDH má právo prísť s návrhmi. Ako povedal pre agentúru SITA, priestorom na ich predloženie je celoslovenská rada hnutia.

„Tento projekt je na pôde KDH neuskutočniteľný, pretože stanovy neumožňujú vytváranie platforiem v rámci politickej strany. Musela by o tom rozhodnúť rada. Teraz v čase trieštenia pravice by podľa mňa tak nerozhodla, aby nenastalo atomizovanie vo vnútri strany,“ zdôraznil Abrhan.

KDH použije aj Procházkove nápady

Ján Čarnogurský zbiera podpisy
Foto: SITA/Marián Peiger

Zároveň upozornil, že kresťanskí demokrati pripravujú základný program a pripúšťa, že niektoré tézy z programu Procházku sa v ňom objavia. „Ale zrušenie druhého piliera, ktoré navrhoval, si neviem predstaviť, že by sme schválili, ak sme so Smerom bojovali o jeho zachovanie. Toto dokážu len niektorí členovia bratislavskej krajskej rady,“ dodal.

Poslanec NR SR Radoslav Procházka v pondelok oznámil svoj odchod z KDH. Stranu sa zatiaľ zakladať nechystá. Programovú platformu Alfa vo vnútri Kresťanskodemokratického hnutia predstavil Procházka na rokovaní Rady KDH v Skalici 20. októbra. Alfa je podľa neho odpoveďou na súčasný stav Slovenska a na súčasný stav KDH a pravice. Po januárovom rokovaní Rady KDH vyhlásil, že už nikdy nebude za toto hnutie kandidovať do parlamentu.

Bratislavská krajská rada KDH začiatkom februára označila Radoslava Procházku, ale aj Jána Čarnogurského za vážnych kandidátov na post prezidenta SR. V utorok okresná rada KDH v Petržalke vyjadrila znepokojenie nad týmto nešťastným hlasovaním krajskej rady o prezidentských kandidátoch. „Je to logická reakcia na to, ak jedna krajská rada odporučí dvoch kandidátov na jednu politickú funkciu,“ povedal Abrhan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Procházka
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie