Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
18. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(19)

Aliancia Fair-play poukázala na plytvanie v zdravotníctve

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Neziskové občianske združenie Aliancia Fair-play (AFP) upozornilo na tri prípady plytvania v zdravotníctve. Ako napísal v blogu na stránke Denníka N Peter Kunder z AFP, v prvom prípade ide o firmu Operatíva, medicínska spoločnosť, s.r.o., s 18 zamestnancami.

Priemerný príjem v tejto spoločnosti na jedného pracovníka predstavuje 92 tisíc eur ročne, a teda 7674 eur mesačne. “Vzhľadom na to, že ide o čisto obchodnú firmu (predá tovar, ktorý kúpi), a že podniká v zdravotníctve, pokladáme za neštandardné, ak priemerný plat vo firme je podstatne vyšší ako plat premiéra, či prezidenta. Platy lekárov a sestier, ktorí nesú zodpovednosť za ľudské životy, sú neúmerne nižšie. Svedčí to o tom, že peniaze v zdravotníctve sú delené ťažko pochopiteľným spôsobom,” konštatoval Kunder.

V druhom prípade Aliancia Fair-play upozornila na nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH). “Finančný rozdiel medzi predpokladanou a konečnou hodnotou predmetu zákazky vznikol z nasledovných dôvodov: Verejný obstarávateľ … predpokladal jednotkovú cenu 30 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Uchádzač … ponúkol aj výrobok s jednotkovou cenou 5418 eur bez DPH. Použitie tohto výrobku je ojedinelé, ale vyskytuje sa, preto to verejný obstarávateľ akceptoval,” zacitoval Kunder z oficiálneho oznámenia o výsledku verejného obstarávania.

Ako ďalej píše v blogu, VÚSCH sa takto snažil vysvetliť, prečo sa predpokladaná cena nákupu špeciálneho zdravotníckeho materiálu v hodnote 2,28 milióna eur zmenila na 21,83 milióna eur.

Tretí prípad sa týka obstarávania Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), ktoré bolo rozdelené na desať častí. “V každej časti ústav dostal jedinú ponuku, ktorú prijal. Prakticky nesúťažil nikto,” poznamenal Kunder.

Predpokladanú cenu zákazky vypočítavajú pracovníci obstarávateľa, v tomto prípade kardiocentra, podľa prieskumu trhu. Podľa AFP je veľmi výnimočné, ak výsledná cena nie je nižšia ako tá predpokladaná. “Pochybnosti vzbudzuje už to, ak sa predpokladaná cena ‘stlačila’ málo. V zdravotníctve to však funguje inak. V tomto tendri len jediná firma znižovala cenu, osem z desiatich firiem ponúklo výrazne vyššiu cenu, ako bola predpokladaná. Tri dokonca viac ako dvojnásobnú,” upozornil Kunder. Oproti predpokladu sa zazmluvnilo o 47 % viac – o viac ako 2,4 milióna eur.

AFP vidí problém v dlhodobom zlyhávaní kontrolných a regulačných mechanizmov zo strany Ministerstva zdravotníctva SR a štátnych orgánov ako Protimonopolný úrad SR, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úrad pre verejné obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad a ministerstvo financií.

“Pravdou je, že tieto orgány mali konať už pred rokmi. Stav obchodovania v zdravotníctve je taký, že každý ďalší týždeň bez zmeny prináša pre slovenských pacientov ďalšie straty. Čakanie na voľby a potom na zostavenie novej vlády vyhovuje tým, ktorým zdravotníctvo prináša vysoké zisky. Konať treba hneď, hoci už dávno bolo neskoro,” uzavrel Kunder.

Odporúčané články

Odbory vyzvali Fica, aby splnil sľub o návrate sestier Asistent Beblavého dáva podnet na Kliniku Kostka

Témy

Diskusia

BlogérkaOĽaNO Čo to v piatok splietal Frešo o PALME TUMYS ??? Ty večná poctivka / panna / SIČÁKOVÁ z TI - teraz čo? Čo fčul ? Mivosvav Bebvavý - Sičák ... To pavmový vietov z TUMYSU ti pvivial tie milióny ???... Dispečing MHD KE Petrík, dávno si sa neukázal, a čo,čo že Pobehajka? To tak oslovuješ tie tvoje odporné rachejtle bodenlozové? Chocholoušek Láhef Veškrno + dennika n + taktak 1004, vy traja pošukovia, to o Vás hovoril preceda z Bonaparte, že ste pošahanci? Lebo vy ste viac, potrebujete odbornú opateru, studené sprchy na Cajle 5x denne doživotne. Vidíte, vidíte, čo z vás... Pobehajka Agentúra Propolis a pracovná agentúra 3 SES 3 urobili tak ako vždy "náhodný prieskum", tentokrát po Úradoch práce výhradne medzi štrajkujucími sextričkami s jednoznačným výsledkom: SMER NIKDY VOĽBY NEVYHRAL ! Vzhľadom na už prebiehajúce VOL - ebné mizérium výsledok berte... Kavecká Ako vidím, tak som na tej správnej stránke! Jeden väčší inteligent, ako druhý! Len tak ďalej chlapci a trošku môžte aj priostriť, nech neskončíte ako my z Eskortu sex-tričiek!!! V tom momente mi toho viac nenapadá, / SME po "kundorádskej"...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

DRAN.sk

Dámskajazda

NAJKY.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...