Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aliancia za rodinu
Zástupcovia Aliancie za rodinu počas zbierania podpisov na petíciu za Referendum O ochrane rodiny pred budovou parlamentu. Bratislava, 28. máj 2014. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
26. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Aliancia za rodinu má dosť podpisov na referendum o gejoch

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu (AZR) odovzdajú podpisy pod petíciou za vypísanie referenda prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v stredu. Agentúru SITA o tom informoval Tomáš Kováčik. Zároveň predstavia ďalší plán pri organizácii referenda.

Viac ako 400-tisíc podpisov za referendum o ochrane rodiny sa podarilo vyzbierať Aliancii za rodinu (AZR). Agentúru SITA o tom informoval hovorca Aliancie Anton Chromík.

Podpisy Aliancia začala zbierať v apríli. „Splnili sme svoj cieľ a som poctený, že Aliancii sa podarilo ako prvej občianskej iniciatíve v histórii Slovenska zozbierať potrebný počet podpisov za vyhlásenie referenda,“ uviedol Chromík.

Kiska nepotvrdil ako naloží s petíciou za referendum

Andrej Kiska je na oficiálnej návšteve v Česku
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Prezident Andrej Kiska v utorok ešte nechcel prezradiť, ako naloží s petíciou.

„Prezident Andrej Kiska bude po prijatí petície za vyhlásenie referenda postupovať v zmysle svojich kompetencií a bude sa riadiť zákonnými lehotami,“ povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Peter Petrus.

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Ústava však dáva Kiskovi aj možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou.

Ak tak Kiska urobí, lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Podpisy zbierali na rôznych miestach

Aliancia zbierala podpisy rôznymi kanálmi – na letných festivaloch, prostredníctvom tisícov dobrovoľníkov v uliciach miest a obcí, podpisové hárky posielali ľudia poštou aj sami. „Vďaka tomu vieme, že ľudí zaujímajú témy spojené s ochranou rodiny a veríme, že aj referendum bude úspešné,“ dodal Chromík.

Ocenil tiež to, že množstvo ľudí z celého Slovenska posielalo finančné dary na účet Aliancie, čo umožnilo financovať náklady na organizovanie zberu. „Dostali sme viac ako 20-tisíc eur od stoviek darcov, za čo im veľmi pekne ďakujem,“ uviedol hovorca.

Slovákov sa chcú pýtať na homosexuálov

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Zber a odovzdanie podpisov nastavila AZR tak, aby umožnila prezidentovi Andrejovi Kiskovi vyhlásiť referendum spoločne v dňoch komunálnych volieb v záujme šetrenia nákladov. Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Odporúčané články

Stotisíc Slovákov chce referendum proti homosexuálom Aliancia za rodinu zbiera podpisy za referendum o manželstve

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...