Aliancia za rodinu má dosť podpisov na referendum o gejoch

Aliancia za rodinu
Zástupcovia Aliancie za rodinu počas zbierania podpisov na petíciu za Referendum O ochrane rodiny pred budovou parlamentu. Bratislava, 28. máj 2014. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu (AZR) odovzdajú podpisy pod petíciou za vypísanie referenda prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v stredu. Agentúru SITA o tom informoval Tomáš Kováčik. Zároveň predstavia ďalší plán pri organizácii referenda.

Viac ako 400-tisíc podpisov za referendum o ochrane rodiny sa podarilo vyzbierať Aliancii za rodinu (AZR). Agentúru SITA o tom informoval hovorca Aliancie Anton Chromík.

Podpisy Aliancia začala zbierať v apríli. „Splnili sme svoj cieľ a som poctený, že Aliancii sa podarilo ako prvej občianskej iniciatíve v histórii Slovenska zozbierať potrebný počet podpisov za vyhlásenie referenda,“ uviedol Chromík.

Kiska nepotvrdil ako naloží s petíciou za referendum

Andrej Kiska je na oficiálnej návšteve v Česku
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prezident Andrej Kiska v utorok ešte nechcel prezradiť, ako naloží s petíciou.

„Prezident Andrej Kiska bude po prijatí petície za vyhlásenie referenda postupovať v zmysle svojich kompetencií a bude sa riadiť zákonnými lehotami,“ povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Peter Petrus.

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Ústava však dáva Kiskovi aj možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou.

Ak tak Kiska urobí, lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Podpisy zbierali na rôznych miestach

Aliancia zbierala podpisy rôznymi kanálmi – na letných festivaloch, prostredníctvom tisícov dobrovoľníkov v uliciach miest a obcí, podpisové hárky posielali ľudia poštou aj sami. „Vďaka tomu vieme, že ľudí zaujímajú témy spojené s ochranou rodiny a veríme, že aj referendum bude úspešné,“ dodal Chromík.

Ocenil tiež to, že množstvo ľudí z celého Slovenska posielalo finančné dary na účet Aliancie, čo umožnilo financovať náklady na organizovanie zberu. „Dostali sme viac ako 20-tisíc eur od stoviek darcov, za čo im veľmi pekne ďakujem,“ uviedol hovorca.

Slovákov sa chcú pýtať na homosexuálov

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Zber a odovzdanie podpisov nastavila AZR tak, aby umožnila prezidentovi Andrejovi Kiskovi vyhlásiť referendum spoločne v dňoch komunálnych volieb v záujme šetrenia nákladov. Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAnton Chromík
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinu