Alkohol pridá cyklistike atraktivitu, tvrdia poslanci Mostu

Bicykel cyklista nehoda cesta priechod
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Jazdiť na bicykli v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov s malým množstvom alkoholu v krvi poslanci NR SR za Most-Híd Tibor Bastrnák a Gábor Gál vnímajú ako neškodné. Preto na septembrovej schôdzi parlamentu poslanci NR SR prerokujú ich návrh novely zákona o priestupkoch.

Návrh zákona má za cieľ zmeniť právnym poriadkom ustanovenú nulovú toleranciu alkoholu v cestnej premávke pre cyklistov, ktorí jazdia v zastavenom území obce alebo na cestičke pre cyklistov. Návrh by zavádzal zákonom taxatívne stanovenú mieru povolenia jazdiť na bicykli s takým množstvom alkoholu v krvi, aby nedošlo k zvýšeniu ohrozenia života či zdravia seba alebo spoluobčanov,“ vysvetľujú poslanci s tým, že pojem „pod vplyvom alkoholu“ nepoužili, lebo sú presvedčení o tom, že nimi určený limit alkoholu v organizme človeka ešte nespôsobuje to, aby dotyčná osoba bola pod jeho vplyvom.

Podľa nich také množstvo alkoholu takmer neovplyvní psychické, senzorické a motorické funkcie u cyklistu, čiže nebude to mať vplyv na bezpečnosť cestnej premávky.

Gál a Bastrnák majú podporu aj u odbornej verejnosti. „Zo súdnolekárskeho hľadiska je nulová tolerancia alkoholu v organizme problematická, lebo predpokladá, že osoba, ktorá nepožila alkoholické nápoje, má vo svojej krvi, resp. v dychu, nulovú koncentráciu etanolu. Uvedený predpoklad je však zo súdno-lekárskeho hľadiska nepravdivý,“ dopĺňajú s tým, že etanol je prirodzenou súčasťou ľudského metabolizmu.

Cyklistika je podľa nich takým fenoménom ľudstva, ktorý musí byť podporovaný nielen budovaním cyklotrás. „Povolená hranica alkoholu v organizme pri jazde na bicykli na jeho atraktivite určite len pridá,“ nazdávajú sa poslanci. Dodávajú aj to, že určitá pozitívna hodnota koncentrácie alkoholu v ľudskom organizme účastníka cestnej premávky je tolerovaná vo väčšine členských štátov Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálTibor Bastrnák
Firmy a inštitúcie Most-HídNR SR Národná rada Slovenskej republiky