Alternatíva k cintorínom? Praha ponúka unikátnu oázu pokoja

Les
Foto: Thinkstock

PRAHA 2. júna (WEBNOVINY) – Na posledné miesta odpočinku zostáva najmä v mestách čoraz menej voľného priestoru. V susednej Prahe prišli s nevšedným riešením – v utorok v mestskej časti Ďáblice otvoril brány originálny prírodný cintorín. Urny v ňom budú ľudia ukladať priamo pod stromy alebo na trávu.

Ľudia zaplnili cintoríny, spomínajú na blízkych
Foto: SITA/Ján Slovák

Lesné cintoríny nie sú vo svete novinkou, pražský Les spomienok bude predsa len unikátom – klasické kamenné pomníky v ňom nebudú mať miesto. „Malo by ísť o ekologicky šetrné pochovávanie v prírodnom prostredí, ktoré bude vyhovovať človeku aj prírode a nebude pritom pripomínať cintorín,“ uviedol riaditeľ Správy pražských cintorínov Martin Červený.

Kamenné pomníky v Lese spomienok nahradia drevené dosky, ktoré budú pripevnené k stromom. Cintorín s rozlohou dva hektáre majú zdobiť aj kamenné sochy, pri ktorých sa budú konať obrady. Neskôr by k nemu mala pribudnúť aj lúka.

Miesto na cintoríne si ľudia vyberú samy, následne si ho môžu prenajať za podobné ceny ako bežný urnový hrob. Popol bude uložený v biologicky rozložiteľnej urne alebo priamo v jamke.

Červený dúfa, že myšlienka zaujme ľudí, ktorí mali doteraz urnu doma alebo popol rozsypávali v prírode. O prvých záujemcov pritom prírodný cintorín ani pred otvorením nemá núdzu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom