Alžbeta II. a princ Philip oslávili 68. výročie svadby

Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucim panovníkom
Alžbeta II. prekonala doterajší rekord vo vládnutí, ktorý predstavoval 63 rokov, sedem mesiacov, dva dni, 16 hodín a 23 minút a ktorý dosiahla jej praprastará matka kráľovná Viktória z 19. storočia. Udalosť si pripomenuli davy jasajúcich ľudí, ktorí na uliciach mávali britskými vlajkami. Londýnom sa rozliehalo aj vyzváňanie zvonov z Westminsterského opátstva a v parlamente zazneli slávnostné posolstvá. Foto: SITA/ AP

Londýn 20. novembra (WebNoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip oslávili dnes 68. výročie svadby. Na počesť kráľovského páru zazneli zvony vo vežiach londýnskeho Westminsterského opátstva, kde mala dvojica v roku 1947 slávnostný sobáš.

Hovorca kráľovskej rodiny pre agentúru DPA uviedol, že monarchovia sa dnes nezúčastnia na žiadnom verejnom podujatí a výročie oslávia v súkromní rodiny.

Osemdesiaťdeväťročná kráľovná je na tróne takmer 64 rokov. Začiatkom roka prekonala obdobie úradovania svojej praprastarej matky kráľovnej Viktórie a stala sa tak najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách Británie.

Alžbeta II. je zároveň najdlhšie žijúcim britským monarchom a momentálne najstaršou vládnucou hlavou štátu na svete. Spolu s manželom princom Philipom, 94-ročným vojvodom z Edinburghu, má štyri deti a osem vnúčat.

Zasnúbenie princeznej Alžbety a poručíka Philipa Mountbattena, princa gréckeho a dánskeho, oznámili niekoľko mesiacov pred ich svadbou vo Westminsterskom opátstve, dodala DPA.

Alžbeta II. sa narodila v roku 1926, kráľovskej koruny sa ujala v roku 1952 ako 25-ročná. Na Alžbetine 90. narodeniny plánuje kráľovská rodina v júni 2016 usporiadať veľkú oslavu v uliciach, na ktorú bude pozvaných okolo 10.000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.Princ Philip