Alžbeta II. má rekord, je najdlhšie vládnucou panovníčkou

Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou Británie
Britská kráľovná Alžbeta II. je na tróne už takmer 64 rokov. Foto: SITA/AP

LONDÝN 9. septembra (WEBNOVINY) – Kráľovná Alžbeta II. si zaistila osobitné miesto v dejinách Británie tým, že sa v stredu stala jej najdlhšie vládnucim panovníkom. Popri vrúcnych prejavoch úcty od politikov a verejnosti však upozornila, že po takomto rekorde nikdy netúžila.

Alžbeta II. (89) prekonala doterajší rekord vo vládnutí, ktorý predstavoval 63 rokov, sedem mesiacov, dva dni, 16 hodín a 23 minút a ktorý dosiahla jej praprastará matka kráľovná Viktória z 19. storočia. Alžbeta ju predstihla približne o 17.30 h miestneho času (18.30 h SELČ), uviedla tlačová agentúra Reuters.

Obrazom: Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucim panovníkom

Panovníčka nechcela udalosť osláviť verejne

Udalosť si v stredu pripomenuli davy jasajúcich ľudí, ktorí na uliciach mávali britskými vlajkami. Londýnom sa rozliehalo aj vyzváňanie zvonov z Westminsterského opátstva a v parlamente zazneli slávnostné posolstvá.

Alžbeta II., ktorá je najdlhšie žijúcim monarchom svojej krajiny a momentálne aj najstaršou vládnucou hlavou štátu na svete, si však neželala žiaden veľký rozruch.

Panovníčka pôvodne nechcela osláviť udalosť verejne, pod spoločenským tlakom však napokon súhlasila s oficiálnym podujatím v Škótsku, kde zvyčajne trávi letnú dovolenku. Kráľovná v sprievode svojho manžela princa Philipa spojila svoju osobnú udalosť s oslavami najstaršej železnice na území Británie.

Panovníčka sa v prejave pri príležitosti otvorenia novej železničnej trate v Škótsku iba krátko zmienila o svojom rekorde. Poďakovala sa davu ľudí za privítanie a dodala: „Mnohí… boli takí láskaví a pripomenuli aj ďalšiu udalosť, ktorá sa spája s dneškom, hoci po niečom takom som nikdy netúžila.“

Zverejnili novú oficiálnu fotografiu kráľovnej

V centrálnej časti Londýna sa dolu riekou Temža plavila na čele flotily kráľovská riečna loď Gloriana, a keď prechádzala okolo bojovej lode HMS Belfast, teraz natrvalo zakotvenej na rieke, tá vystrelila zo štyroch diel salvu.

Buckinghamský palác pri historickej príležitosti zverejnil novú oficiálnu fotografiu kráľovnej, ako aj pamätnú mincu. Alžbeta II. nastúpila na trón v roku 1952 po smrti svojho otca kráľa Juraja VI. Korunovácia novej panovníčky sa konala na ďalší rok, išlo o jednu z prvých významných spoločenských udalostí, ktoré boli v Británii sprostredkované televíziou. Alžbeta II. v posledných rokoch obmedzila svoje zahraničné cesty, stále však vykonáva mnohé kráľovské povinnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.